ריצוף נגב קרמיקהבעבר רווחה הדעה כי בתחום עיצוב הבית הריצוף אמור להיות בלתי מורגש בחלל. אך עם השנים השתנתה הגישה וכיום כבר אין ספק כי הריצוף, המכסה את החלל כולו, הוא חלק בלתי נפרד מעיצוב הבית

ריצוף הוא שם כולל לאינסוף סוגים של חיפויים בסגנונות, חומרים, צבעים ומאפיינים שונים. "הדגש כיום הוא על התאמה מושלמת של אופי הריצוף לחלל שבו הוא מונח", מסביר יורם חדד, מנהל מח' אדריכלים מחברת "נגב".

 

כשמרצפים צריך להתחשב בתנאי הסביבה ומזג האוויר - האם הריצוף יהיה חשוף לחום או לקור קיצוניים? האם הריצוף צריך להתאים לסביבה רטובה כמו בריכה? בנוסף צריך לחשוב על האנשים שצפויים ללכת על הריצוף - האם מדובר בילדים קטנים או במבוגרים שיש להם צרכים אחרים? האם הריצוף מיועד לשטח ציבורי שעליו ידרכו עשרות אנשים ביום או לשטח פרטי? כל אלו הן שאלות ששואלים הרבה לפני שמגיעים לרזולוציות של צבע וטקסטורה.


השוק מציע כיום מאות סוגים של חומרי ריצוף שלכל אחד מהם יתרונות וחסרונות. צריך להתחשב בהם כשבאים להתאים אותם לסגנון העיצובי הרצוי בחלל. בעוד שבעולם אריחי הקרמיקה והפורצלן מהווים כ-90 אחוז מסך הריצופים, בארץ הגיוון הוא רב יותר וחומרי הריצוף המקובלים כיום הם גם אבן, צפחה, שיש ופרקטים מסוגים שונים.

 

ריצוף שיש מתאפיין במראה עשיר היוצר אווירה רשמית ומהודרת. השיש הוא ריצוף הומוגני וחסרונו נעוץ באחוז הספיגה הגבוה שלו שעושה אותו רגיש לכתמים ונוטה לחלקלקות. בנוסף דורש השיש ליטוש ומירוק קבועים ויש לנקותו בחומרי ניקוי לא חומציים.

 

ריצוף הצפחה אהוב גם הוא בקרב ישראלים - מדובר באבן חזקה, קרה, עמידה וחלקה באחוז ספיגה נמוך. הצפחה מתאימה לריצופי חוץ ופנים ויוצרת מראה טבעי. היא מהווה חלופה חסכונית ולא נקבובית לשיש ולגרניט. הצפחה מחזיקה מעמד יפה גם בלי טיפול ואפשר לנקותה במטלית לחה.

 

אריחי פורצלן נמצאים במגמת עלייה מתמדת והצריכה שלהם בארץ כיום דומה מאוד לשאר מדינות המערב ועומדת על 4 מ"ר לנפש.

ארחי פורצלן עמידים ואינם דורשים תחזוקה קשה במיוחד לעומת חומרים טבעיים כמו שיש ואבן שדורשים תחזוקה מיוחדת והם רגישים יותר.

 

 

גרניט פורצלן הינו הדור הבא של הקרמיקה. הוא חזק יותר מאריחי הקרמיקה וזאת הודות לריכוז הקוורץ שקיים בו. אריחי הגרניט פורצלן הם בעלי דרגת שחיקה גבוהה יותר מאריחי הקרמיקה כלומר הם עמידים יותר לשחיקה, שריטות ופגיעות.

 

 

אריחי הפורצלן מתחלקים לשני סוגים: גרניט פורצלן מזוגג וגרניט פורצלן הומוגני:


האריחים המזוגגים - הם בעלי אחוז ספיגה 0, מה שאומר שפני השטח של המוצר דוחים נוזלים הודות לגלזורת הזכוכית שעליהם.


האריחים ההומוגניים אינם מזוגגים והם בעלי שכבה אחידה לכל חתך האריח בהתאם לטקסטורה ולמרקם. בזכות הטכנולוגיות המתקדמות ניתן לקבל כיום גם באריחים מזוגגים וגם באריחים ההומוגניים טקסטורות מיוחדות בעלות חוזק גבוה מאוד.

 

שני גורמים נוספים שכדאי להתחשב בהם הם כמובן אמינות הספק והתקציב הכולל - כמו בכל דבר יש אריחים יקרים יותר ויש יקרים פחות, וכיום ניתן למצוא אפילו אריחים ממותגים כמו אריחי פורצלן של ורסאצ'ה, סטארק, בנטון וקנזו.]

 

 

להלן מספר הנקודות החשובות בשיקולי הקניה:


אמינות הספק : התחייבות למוצר איכותי ותקני, עמידה בלוח זמנים לאספקה, ייעוץ אמין ומקצועי וכד'.

 

תקציב כולל: שאלה נוספת שיש לשאול היא כמה כסף עומד לרשותי, או כמה כסף החלטתי להשקיע? בריצופים יש לקחת בחשבון את עלות החומר עצמו (אריחים, רובה, דבקים , טיט, סילר, באבן ושיש) וכן עלות העבודה.


 

 


מי שקרא את זה התעניין גם בכתבות אלה