כאשר מדברים על שימור המבנה ותחזוקתו השוטפת אנשים רבים נרתעים מעט. מדובר בעבודה מורכבת אשר פעמים רבות מבוצע על ידי קבוצת דיירים (לרוב בהתנדבות) שנבחרו על ידי דיירי הבניין ומבצעים את העבודה במקביל לעבודתם הקבועה. לאורך השנים צצו מעל פני השטח בעיות רבות הקשורות בניהול הנכס על ידי ועד דיירים פנימי, בין אם מדובר על ניהול משאים ומתנים מול נותני שירות חיצוניים, ביצוע עבודות תחזוקה או גביית תשלומי שכר דירה, העבודה היא רבה וכאב ראש לא קטן מגיע איתה. כבר שנים רבות שבשוק הנדל"ן המסחרי נעזרים בשירותיהן של חברות ניהול מקצועיות, תפקידן של חברות אלו הוא לקחת את האחריות מידי ועד הבית ולהוות את זרוע הניהול בפועל של כל הקשור בנכס.

מה הן חברות ניהול ואחזקת נכסים
מדובר בחברות אשר צברו ניסיון רב לאורך השנים, החברה מנהלת את כל התהליכים בבניין בין אם מדובר בנכס חדש וצריך לדאוג לתהליך השכרתו או בנכס פעיל אשר זקוק לשירותים כגון: גביית שכר דירה, תחזוקה הגינה והאזורים הציבוריים, תיקון המעלית, ניקיון חדרי מדרגות, ניהול ספרי חשבונות ועוד פעילויות רבות. אנשים רבים נעזרים בניסיון והוותק שחברות ניהול אלו צברו עם השנים לצורך מציאת נכסים להשכרה או רכישה כמו גם לאיתור של בעלי מקצוע מומלצים לביצוע העבודות בנכס.

בשוק חברות רבות – כיצד נבחר?
השלב הראשון בכל תהליך הוא צבירת הנתונים המדויקים על מנת לקבל את ההצעה המתאימה לכם, פרמטרים רבים משפיעים וככל שתבואו מוכנים יותר כך ייטב, סוג הנכס, גודל הבניין, מספר הדיירים והדירות, מיקומו של הבניין, לאילו שירותים אתם זקוקים (גינון, ניקיון וכו') מהווים חלק מאותם פרמטרים אותם יצטרכו חברות הניהול לצורך הצעת מחיר.

חשוב לבדוק – במהלך תהליך בחירת החברה חשוב לבדוק מי הם בעלי החברה, את הביטוחים בהם מחזיקה החברה, באילו חומרי עבודה היא משתמשת, בקרו בנכסים אשר נמצאים בניהולם על מנת לשמוע את דעתם של הדיירים וחשוב מכל הסתכלו בקפידה על כל סעיפי החוזה ואפילו תיעזרו בעורך דין על מנת להבטיח את השירות הטוב ביותר בשבילכם.

לסיכום – שימוש בשירותי החברות לניהול ואחזקה הינו יקר יותר מוועד הבית אך היתרונות הם רבים, השקט המגיע וסיום הסכסוכים בין השכנים תורמים רבות לאווירה הטובה בנכס. לצורך קבלת המחיר הטוב ביותר מומלץ לבדוק מספר רב ככל הניתן של נותני שירות אך כמובן לא להתפשר באיכות גם אם היא מעט יקרה יותר.

לפרטים נוספים בנושא אחזקת מבנים ניתן להיכנס לאתר חברת השתתפויות בנכסים.