"הצעדים אותם מוביל נתניהו כבר באים לידי בשטח" כך אומר רענן אלוני, מנכ"ל חברת אמפא-מליבו. לדבריו, בעלי קרקעות במרכז הארץ חוששים מסיומה של בועת הנדל"ן וכבר היום מוכנים למכור קרקעות במחירים הנמוכים בעשרות אלפי שקלים ליחידת דיורaloni28711

לדברי אלוני, בניגוד לדעה הרווחת ולפיה מחירי הדירות הם אינם מחירי הקוטג' אותם ניתן להפחית מיידית, יישום מיידי של הצעדים אותם מוביל נתניהו יכול להפחית את מחירי הדירות בכ-30 אחוזבתוך חודשים ספורים".
 

לדבריו שתי הסיבות המרכזיות לעליית המחירים הינן המחסור החמור בכח אדם לבניה ועלייה מתמדת של מחירי הקרקע. הפתרון לשתי הבעיות נמצא בידי הממשלה: מחירי הביצוע של בניית דירות עלו בכ-20 אחוז בשנה האחרונה, מרמה של 2,900 שקל למ"ר לרמה של 3,400 שקל רק בשל מחסור חמור בעובדים, מחסור עליו יש לממשלה שליטה מלאה. זאת בניגוד לתקופות אחרות בהן מחירי הביצוע עלו בשל עלייה בתשומות כמו מחירי הבטון או הברזל, עליהם אין שליטה. הכנסה מאסיבית ומהירה של עובדים זרים לענף הבניה תפחית מיידית את המחירים.  לדברי אלוני, הפתרון לזינוק במחירי הקרקע טמון בשינוי שיטת המכרזים של המינהל. "כמו שהמינהל קובע מחיר סופי למשתכן בהרחבות בפריפריה, ורק מי שעומד בו יכול לרכוש את הקרקע, הוא חייב לעשות זאת גם בשיווק קרקעות במרכז הארץ".כדוגמא, אלוני מביא את פרוייקט תלמי אלעזר, הנמצא על כביש 6, שאותו שיווקה החברה. על פי קביעת המינהל, בפרוייקט זה שווקו דירות צמודות קרקע על חצי דונם במחיר של 1.5 מליון שקל, במקום בכ- 2.5 מליון שקל בו נמכרות דירות דומות באזור. לדבריו, שתי הפעולות הללו, התלויות רק בממשלת ישראל, יצמצמו מהותית את משך הבניה ויאפשרו לקבלנים להקטין את המרווחים אותם הם לוקחים בשל התמשכות הבניה ועלויות המימון הנובעות מכך.
 

לדברי אלוני, הדיבורים על הרפורמות והחשש של בעלי הקרקעות מירידת מחירים כבר באים לידי ביטוי בשטח. קרקע בשטח  5 דונם אותו רכשה אמפא-מליבו במרכז ר"ג המיועדת לבניית מגדל בגובה  19 קומות הכולל  76 יחידות דיור. לדבריו, אם בחודשים האחרונים לא ניתן היה להפחית את מחירי הקרקע, הרי שכעת בעל הקרקע הסכים להפחית את מחיר הקרקע בכ-60,000 ₪ ליחידת דיור, דבר שיאפשר לחברה לשווק דירת 4 חדרים במגדל במרכז ר"ג במחיר של 1.4 מליון שקל.

 

אמפא מליבו נחשבת לחברה המובילה בתחום ייזום, בנייה ושיווק בהרחבות הקהילתיות בקיבוצים ובישובים בכל רחבי הארץ. חברת אמפא מליבו הינה שותפות של: חברת מליבו-בנייה, אלוני רענן וזיו יזום והשקעות ואמפא-נדל"ן. אמפא-מליבו משלבת תכנון מקיף של השכונה ושיתוף פעולה מלא עם היישוב תוך שימת דגש על שמירת הייחודיות שלו ומטרותיו החברתיות. בין ההרחבות של אמפא-מליבו נמנות ההרחבות בישובים : שדה נחמיה, כפר בלום, מחניים, מצפה נטופה, אלומות, פרוד, מצפה אביב, תלמי אלעזר, מגל, דביר  ועוד.