ישנן לא מעט עבודות, בהן אנחנו יכולים למצוא את עצמנו, בזכות ידע בסיסי שרכשנו ובזכות העובדה שיש לנו את הכלים הבסיסיים שנדרשים לשם ביצוען, מבצעים אותן בעצמנו מבלי שנזמין אנשי מקצוע לעשות זאת בדרך כלל מדובר על עבודות פשוטות, בסיסיות, דברים שלא נחשבים מסוכנים, דברים שלא נחשבים קשים מדי וכאלה שאינם יכולים להיחשב מסוכנים, לא כלפינו, לא כלפי הסביבה ולא כלפי המבנים בהם אנחנו מבצעים אותם.

אך יש עבודות מסוימות בהן אנחנו לא יכולים להרשות לעצמנו, לבצע אותן לבד. אנחנו חייבים לתת לאנשי מקצוע לעשות אותם עבורנו, גם אם נדמה לנו שאנחנו יכולים לעשות זאת, וגם אם במקרים מסוימים ייתכן מאוד שנוכל לבצע אותן לבד. הסיבות לכך פשוטות, אנחנו לא יכולים לבצע את העבודה ללא הכלים הנדרשים, ללא הידע והניסיון הנדרש, ויש מקרים בהם גם נדרשת הסמכה מתאימה.

קידוחים בשטח הם דוגמא טובה לעבודה שאנחנו נדרשים להשאיר בידיי גורמי מקצוע ולא לבצע אותה בעצמנו. אנחנו לא יכולים לקחת מקדחה ולהתחיל לקדוח, לא כשמדובר על שטח חיצוני ולא כשמדובר על אתר בנייה, אפילו אם זה האתר שלנו. אנחנו צריכים להזמין גורם מקצועי שמתמחה בכך וידע כיצד לבצע את העבודה בצורה אפקטיבית, נכונה ובטוחה.

לפני שנסביר מדוע קידוחים בשטח זו לא עבודה שאנחנו יכולים לבצע בעצמנו, חשוב להסביר את ההבדל בין קידוחים כאלה לבין קידוח בית. כשאנחנו מבקשים לקדוח חור בבית לצורך תלייה של מדף או כל דבר אחר, אנחנו יכולים להשתמש במקדחה בסיסית לפעמים, לא מדובר על אלמנט שדורש מאיתנו הרבה תכנון וגם לא הרבה כוח. אנחנו אמורים, אמנם, להחזיק בצורה חזקה את המקדחה על מנת שזו לא תיפול לנו מהיד, אך לא מדובר בעבודה משמעותית מדי, בסופו של דבר, הקירות בבית מאפשרים לבצע בהם קדיחה בצורה נוחה. קידוחים בשטח זה כבר סיפור אחר.

מדוע אנחנו לא יכולים לעשות קידוחים בשטח בעצמנו

יש לכך שלוש סיבות עיקריות. הסיבה הראשונה היא, קידוחים בשטח מחייבים אותנו למפות אותו בצורה טובה, על מנת לדעת היכן בדיוק אנחנו מבצעים את הקידוח, כך שלא יתרחש שום נזק לסביבה, שלא נגרום נזק לתשתית שמותקנת במקום, בטעות.

סיבה שנייה, אנחנו צריכים לדעת כיצד לבצע את הקידוח באופן כזה שנוכל להשתמש בחור שעשינו בצורה אפקטיבית. זה דורש תכנון מיוחד. אם לא נעשה אותו טוב, אנחנו לא יכולים להסתפק במילוי החור בלבד.

סיבה שלישית, הכלים בהם משתמשים, משמעותיים וחזקים לאין שיעור ממקדחה רגילה. לכן חשוב שאנחנו נדע כיצד להשתמש באותם מקדחה, איך לאחוז בה בצורה בטוחה, כמה כוח להפעיל ועוד. צריך לומר, שבמקרים מסוימים, נידרש להשתמש במספר סוגים של מקדחות על מנת להגיע לתוצאה המיוחלת. מבחינה טכנית זה לא פשוט, וגם למרביתנו אין את הכלים האלה לשימוש פרטי.