לא אחת, אנחנו שומעים את הביטוי קרקע חקלאית בשנים האחרונות. רבים מאיתנו מקבלים מעת לעת ולעיתים אפילו מדי יום, הודעה לפלאפון על אפשרות לרכוש קרקעות כאלה

במחירים נוחים, אנחנו שומעים לא מעט על אפשרויות להתעשר אם רק נשקיע ברכישת קרקע כזאת. אך מה זו בעצם קרקע חקלאית? מה ההבדל בינה לבין קרקע רגילה ומדוע היא נכנסה לחיינו בעת הזאת?

המונח קרקעות חקלאיות הוא לא מונח חדש כמובן. מדובר על קרקעות שהמדינה ייעדה אותם בעבר לצורכי חקלאות ועל כן לא היה ניתן לבנות עליהן. במשך שנים הקרקעות שימשו לצורך גידולים מסוגים שונים, בין אם מדובר בקרקעות שנמצאות במושבים, קיבוצים, או מחוץ ליישובים עצמם.

בשנות התשעים המדינה הגיעה למסקנה שיש מחסור בקרקעות לבנייה מצד אחד, וחלה ירידה בכמות החקלאים, מהצד השני. לכן היא החלה במהלך של הפשרת קרקעות חקלאיות, במילים אחרות, היא שינתה את הייעוד שלהן מחקלאות לבנייה. יש לומר שהיא לא עשתה את זה באופן מיידי, גם היום יש קרקעות חקלאיות בישראל וחלקן מחכות שיפשירו אותן.

המהלך היה הגיוני ונכון, על אף שהוא ספג לא מעט ביקורת מאחר ומי שנהנה מהמהלך הזה במשך תקופה ארוכה היו החקלאים עצמם או גורמים אחרים שקיבלו את הקרקע מהמדינה לצורכי חקלאות וכעת הם יכולים לבנות עליה, למרות שבמקור לא לשם כך נועדה הקרקע.

כיצד הוא יכולים ליהנות מקרקעות אלו
מאחר ויש בישראל מחסור בקרקעות כידוע, אז בעלי קרקעות חקלאיות מציעים לנו אפשרות לרכוש את הקרקע מהם, או לפחות חלק ממנה, על מנת שנוכל להקים על מבנה פרטי. במקום שנרכוש דירה מקבלן, או נחפש שטח בעיר, דבר שיכול להיות הרבה יותר בעייתי, הרי שאנחנו יכולים באמצעות קרקע חקלאית להקים את בית החלומות שלנו.

נכון שהדבר יכול לעלות לא מעט, שכן קרקע חקלאית היא יקרה מאוד, במיוחד לאור העובדה שההיצע הוא נמוך והביקוש גבוה. אך קרקע היא אחד הנכסים הטובים ביותר שאנחנו יכולים להחזיק ביד. הערך שלה עולה, תמיד יהיה ביקוש וההיצע איננו גבוה.

צריך לומר, לפני שאנחנו ממהרים לחתום על חוזה, חשוב מאוד שאנחנו נבחן היטב מי מחזיק בקרקע, מה הזכויות שלו והאם הוא יכול למכור לנו אותה. כמובן שחשוב לבדוק גם את כל הנושא של עלויות העסקה, מסים וכדומה. אנחנו לא רוצים למצוא את עצמנו משלמים מחיר גבוה מדי, ולגלות בסוף שאם היינו בוחרים באופציה של רכישת דירה נניח, היינו יכולים לחסוך הרבה יותר.

הנקודה החשובה ביותר בעת עסקה על קרקע חקלאית היא, לבדוק שאכן מדובר בקרקע מופשרת ואכן ניתן לבנות עליה שכן יש את האישורים הנדרשים לכך. מדובר בהליך בירוקרטי לא פשוט אך משתלם.