לרגל עונת מעברי הדירות החלה מדי שנה בחופש הגדול, מנדבת רונית גור מחברת ד"ר סדר, מספר רב של טיפים למניעת טעויות כואבות במעברי דירה עצמאיים

הובלה עצמאית - הובלה עצמאית מקובלת יותר בגיל צעיר, והחיסכון שבה נראה על פניו מושלם, מפני שלא חייבים לשלם לאף אחד. אך מרכיב בזבוז הזמן בהעברה כזו הוא רחב ביותר. הצורך בטובות של חברים, בני משפחה ומכרים גם הוא גדול, ובעיות האריזה והשמירה על החפצים לא נפתרות לחלוטין. מעבר לכך, המאמצים הפיזיים להעברת דירה הם מהאינטנסיביים ביותר בחיים הבוגרים. הצורך להעביר מקררים, ספות וארונות איננה מטלה קלה כלל ועיקר. המעברים הצרים, שיפוע המדרגות, וההתכופפויות המרובות עלולות לגרום לאנשים לא מקצועיים לבעיות בריאות קשות שמתחילות מחבלות, חתכים ושפשופים, אך עלולות להסתיים בפריצת דיסק, פריקת כתפיים ואפילו התקפי לב. המחיר הסמוי של הובלה עצמאית עלול להיות כבד, ועל כן יש לשקול פעמים רבות את הכדאיות שלו, מול עירוב של אנשי מקצוע.

 

זמן אריזה - אריזה עצמאית של בית שלם תארך לפחות שבוע, וכך גם לגבי הפריקה. "אנשים שוכחים שיום עבודה שווה כסף", אומרת רונית גור. שבוע עבודה של שני בני הזוג המשתכרים שכר ממוצע במשק יסתכם באלפי שקלים ואף יותר. על מנת לחסוך את ימי העבודה הללו, ניתן להטיל את המשימה על בני משפחה וחברים, אך "להישאר חייבים" להם להסתכן בעבודה לא מקצועית ובסכסוכי "לא נעים לי". לחלופין, על מנת שלא להיות חייבים טובות ניתן לבקש מחברות בשכר לארוז את הדירה, אך גם כאן יש להקפיד לבחור את המובילים אשר יטפלו ברכוש שלכם ביד נאמנה וזהירה.

כמו כן קיימות בשוק מספר חברות המאפשרות מעטפת כוללת של אריזת הדירה, העברתה, פריקתה וסידורה. שכירת חברות אלה אולי נשמעת לא זולה, אך למעשה היא עשויה להפוך לאטרקטיבית ביותר, מפני שהיא חוסכת את כל זמן ההתעסקות שאריזה, בהזמנת מוביל, בפיקוח על ההעמסה והפריקה, ובסידור מחדש של החפצים בדירה החדשה, ומצריכה לתת לחברה שני מפתחות וצ'ק לתשלום כולל. שימוש בחברות שכאלה עשוי לחסוך כסף רב המתבטא באובדן שעות עבודה, צבירת חוב של 'טובות' לחברים, הרס ואובדן חפצים יקרי ערך, ו"מחיר" של ארגון לא נכון של חלל המגורים החדש.


אריזה
לקויה - אריזה לא נכונה של חפצים עדינים עשויה להסתיים בשבירתם במהלך ההובלה. כלי זכוכית או כוסות חשוב לעטוף היטב בנייר וגם לדעת איך לעטוף ואיך להכניס לארגז ורק לאחר מכן להכניס לארגז. תמונות יקרות ערך, מכשירי חשמל כמו מחשב ביתי או טלוויזיה מומלץ להעביר באופן אישי, על מנת לוודא שלא יישברו או ייהרסו, אלא אם כן מדובר בחברה המספקת אחריות על שלמות החפצים וביטוח. חשוב לסמן על האריזות של החפצים השבירים את התכולה שלהם, ולסמן באופן ברור וצעקני כי מדובר בחפצים שבירים. כמו כן מומלץ להדריך את המובילים בטפלם באותם חפצים עדינים גם כשהם מעמיסים את הדירה, וגם לקבל את פניהם בפריקה. המלצה ממכרים על מוביל טוב שהעביר את החפצים בבטחה תמיד מומלצת. ניתן גם לשכור את אותן חברות האחראיות על מעבר דירה מא' ועד ת', שחלקן גם מעניקות ביטוח כזה או אחר למקרים של שבירה והרס חפצים.


איך בוחרים חברת הכל כלול - חברות 'הכל כלול' הן חברות אשר דואגות לארוז, להעביר לפרוק ולסדר את הדירה במקומה החדש. השירות של החברות הללו אטרקטיבי במיוחד למשפחות בהן שני בני הזוג עובדים, לאנשים עם רכוש רב, למי שזמנו יקר ביותר, לאנשים עם מגבלה פיזית, וכן לאנשים מבוגרים העוברים לדירה חלופית או לדיור מוגן. העברת דירה על ידי חברה כזו היא פרויקט מורכב הדורש מאנשי החברה לשמור על אדיבות, דיסקרטיות, רמת שירות גבוהה, מיומנות ומהימנות. על מנת לבחור את החברה הנכונה, ממליצה רונית גור מד"ר סדר, להיפגש קודם לכן עם אנשי החברה ולתהות על קנקנם. "על פי רוב מספיק מבט ראשוני אחד על מנת להחליט אם אלה האנשים שהייתם רוצים שיחדרו אל בתיכם וחפציכם באופן כל כך אינטימי" אומרת רונית גור. כמו כן, ממליצה גור לבדוק האם בהזמנת העבודה או בחוזה ההתקשרות לא מחכות הפתעות ואותיות קטנות אשר פוגעות בכדאיות השירות. כמו כן, מומלץ לסגור על לוחות זמנים קבועים מראש, שכל חריגה מהם תהיה כרוכה בקנס. חשוב גם מאד לעמוד על כך שמנהל החברה הוא שיעמוד בראש צוות ההעברה, ולא 'מובר' בן 22 שהגיע אתמול לעבוד, ובעוד מספר שבועות יתעופף לו לעבודות מובינג בניו יורק.

רונית גור גם ממליצה לרדת אל פרטי החוזה מול החברה שמבטיחה שירות עד המפתח ולבדוק מה קורה במקרה של טעויות, תקלות ותאונות. האם החברה מתחייבת לפצות את הלקוח, או שהמחיר ישולם כולו או ברובו על ידי הלקוחות. כמו כן חשוב מאד לבדוק כיצד מתומחרת ההעברה, האם התשלום משתנה בהתאם לשעות העבודה והחומרים, או שהוא מחיר קבוע. גור ממליצה לא לעבוד עם חברות שהמחיר בהם הוא גמיש ומשתנה, מפני שהלקוחות עלולים למצוא את עצמם במצב לא נעים כשהמחיר עליו חשבו בתחילת התהליך איננו מזכיר כלל את החשבונית המנופחת המגיעה לשולחנם לאחר המעבר.

בחירת חברת הובלה - במקרה בו בחרתם שלא לשכור חברה המבטיחה שירות מלא של העברת דירה, אלא לבחור בהובלה, גם כאן שווה מאד לעמוד על המשמר. לדברי רונית גור, פעמים רבות מתנהל מו"מ עם המוביל בטלפון, ובמהלכו נקבע מחיר להעברה. אולם כאשר מגיע המוביל לביצוע העבודה הוא מעלה לפתע דרישות כספיות חדשות ונוספות. מובילים רבים נוהגים לדרוש עוד כסף על קומה גבוהה או על דירה ללא מעלית, או ריחוק של הדירה מהחנייה של משאית המוביל. כמו כן עלולים מובילים לדרוש החזר על חומרי אריזה, עליהם לא סוכם מראש. פעמים רבות נשארים חפצים שהדיירים העוזבים לא רוצים לקחת עימם, אך חייבים להוציאם מהדירה, וגם פה הם יידרשו לתשלום נוסף. לעיתים קרובות המוביל עומד בהבטחותיו, אך אומדן החפצים שנעשה בטלפון לא כלל את כל החפצים שלבסוף הוחלט להעבירם. לדברי רונית גור, קשה לאנשים לאמוד כמה ארגזים יהיו להם  בסוף תהליך האריזה, ועל כן הם טועים בפרטים שהם מוסרים למוביל, ולכשהוא מגיע, הם עלולים להידרש להוצאות נוספות ולא מתוכננות.

למזמינים אין ברוב המקרים ברירה אלא לקבל את הגזירה, משום שזמנם אינו נתון בידם, ולכל איחור במעבר יש משמעויות כספיות לא פחותות.

רונית גור ממליצה להקפיד על כך שהמוביל עליו קיבלתם המלצה הוא זה שבאמת מעביר את הדירה, ולא קרוב משפחה, חבר או עובד שלו. אין כל ערך להמלצה אם בסופו של דבר מי שמבצע את העבודה איננו האיש עליו קיבלתם תשבוחות.


מחיר פיקס - גם בהובלה יש לחתור למחיר קבוע וסגור, תוך תיאום ציפיות מדויק על תכולת הדירה. חברות המתמחות במעבר דירה שולחות על פי רוב אנשים מטעמם על מנת לראות את תכולת הדירה, מיקומה והיעד אליו היא מועברת, על מנת לאמוד נכון את עלויות המעבר, ובכך לחסוך את התסכול מהלקוחות.

אם החלטתם לשכור את שירותיה של חברה המתמחה במעברי דירות, דאגו כאמור  שהתשלום יהיה לפי מחיר פיקס ולא לפי שעה. תשלום שעתי עלול לעודד את העובדים לעבוד לאט על מנת להרוויח יותר. מחיר פיקס, לעומת זאת, מעודד את העובדים לסיים את העבודה כמה שיותר מהר.


אחסון - לפני מעבר לדירה החדשה, חשוב להכין תוכנית מסודרת שתכלול את הציוד והריהוט במיועד לכל חדר. מעבר לכך, חשוב לוודא שיש בדירה מספיק מקומות אחסון לחפצים אותם אנו מעוניינים לשמור. אם לא קיימים מספיק חללי אחסון, דאגו לרכוש מראש ארונות וארוניות לפני המעבר, ורצוי לדאוג להרכיב אותם מבעוד מועד בדירה אליה אתם עוברים. אף אחד לא נהנה מבניית ארון אחסון של איקאה, כאשר כל דירתו מונחת בארגזים, ועצבי בני משפחתו רופפים. לחילופין מיינו את הפריטים שאתם מעבירים לפי סדר שימוש וחשיבות וותרו על חלק מהם.


ארגון המרחב בדירה החדשה - ארגון נכון של הדירה על פי צרכי הדיירים היא תורה שלמה, שידיעתה עשויה לחסוך לכם ולבני המשפחה זמן המצטבר לימים ארוכים, וכן תסכול ומתחים מיותרים. על מנת לארגן נכון את הסביבה החדשה נוהגות חברות המתמחות בסידור וארגון בתים לשלוח נציג אשר ילמד את צרכי בני המשפחה, יכיר את החלל ממנו עוברים, ואת החלל אליו עוברים, ויתכנן את המרחב כך שהשימוש המשותף של בני הדירה יהפוך לאופטימאלי, תוך ייעול מקסימאלי של זמן ומרחב הדירה לצרכי הדיירים. אין ספק שבנקודה הזו היעזרות בבעל מקצוע עשויה להשתלם בצורה המשמעותית ביותר.


השכרת שירותים של מספר אנשי מקצוע
- החלטתם להחליף את כל תשתית החשמל בבית לפני שתעברו אליו? נאלצתם לתקן את צנרת המים במטבח לפני המעבר משום שהיא דולפת? תיאום עם מספר אנשי מקצוע אינו עניין של מה שכך, ודורש לעיתים בזבוז של זמן יקר, תוך גרימת מתחים ותסכולים קשים בין בני המשפחה. מומלץ להטיל כמה שיותר משימות שכאלה על מי שמשכיר לכם את הדירה, או מוכר הדירה, מפני שיש לו אינטרס אמיתי שתאיישו את הדירה כמה שיותר מוקדם, אך הדבר לא תמיד מתאפשר. על מנת לחסוך בזמן ובלבולי מוח, ממליצה רונית גור להיעזר מאיש מקצוע אשר מתמחה בגיוס ותיאום של כל אנשי המקצוע הנדרשים, תוך לקיחת אחריות והתחייבות לזמנים על ביצוע העבודות הנדרשות. שירותים שכאלה  ניתנים גם בחברות האחראיות על פתרונות שלמים למעבר דירה.


טיפול במסמכים - משפחות אשר עוברות דירה לאחר שנים רבות צוברות לעיתים קרובות ארגזים מלאים במסמכים. מעבר דירה עלול להיות השלב בו יאבדו המסמכים החשובים הללו, ישכחו או יושמדו בטעות. "הנזקים הגדולים ביותר לתא משפחתי ממעבר דירה נעוצים בסעיף הזה של טיפול במסמכים" אומרת רונית גור. לדבריה לא מדובר רק באובדן ממון, אלא גם באובדן של מסמכים ואלבומים משפחתיים שערכם הרגשי לא יסולא בפז, ולאחר מעבר הדירה הם פשוט נשכחים או אובדים. מומלץ מאד לארגן מחדש את המסמכים באוגדנים מסודרים לפי נושא או שנה. יש צורך ששני בני הזוג יעסקו במלאכה הזו על מנת לברר שמסמכים חשובים לא מטופלים ברישול ובחוסר תשומת לב. חברות האחראיות על פתרונות כוללים למעבר דירה מאפשרות לבני הזוג לקבל שירות מיון וסידור מסמכים. כמו כן שירותים אלה יכולים לכלול סריקת המסמכים, ותיוקם בתיקים על פי נושאים ושנים. בחלק מהחברות השירות מלווה בעריכת קטלוג ממוחשב במאפשר לעוברים דירה לדעת היכן כל חפץ וכל מסמך מתויק.


מעבר של קשישים לדיור מוגן - קשישים שעוברים להתגורר בדיור מוגן נאלצים לוותר על רוב הציוד והפריטים שצברו במשך עשרות שנים, ולהשאיר עמם רק חלק מהם. "קשישים לא תמיד מודעים לחשיבות ההיסטורית שיש לפריטים שלהם ובמקרים רבים הפריטים האלה מוצאים את דרכם לפח האשפה", אומרת רונית גור. "לכן חשוב שמישהו שמתמצא בערך של פריטים היסטוריים יעזור במיונם לפני המעבר לדיור המוגן". לדבריה היתה לה פעם לקוחה שהיו לה בבית שמלות של מעצב ישראלי מימי הקמת המדינה מהן היא רצתה להיפטר. "מאחר והבנו שמדובר בפריטים היסטוריים שכל אחד מהם שווה אלפי דולרים, העברנו אותן למוזיאון, ושם קיבלו אותן בשמחה רבה. התברר שערכן של השמלות עומד על עשרות אלפי שקלים".

 

רונית גור היא מנכ"ל ובעלים של חברת 'דוקטור סדר' המתמחה באריזה, הכנה להובלה, הובלה, פריקה, סידור וארגון הבית החדש  ב- 48 שעות, ללא מעורבות פעילה של הדיירים. כמו כן מעניקה 'ד"ר סדר' מגוון פתרונות לסדר וארגון בבית ובמשרד. לפרטים נוספים ולהזמנת השירות: 03-5465778, 050-6989372
 


מי שקרא את זה התעניין גם בכתבות אלה