לאחר שסוף סוף החלטנו על רכישת שטיח שמתאים לעיצוב הפנים בבית, הגיע השטיח לביתנו והוסיף לו את החמימות והיוקרתיות שרצינו. אך לאחר השקעה זו, אסור לשכוח שעל מנת לשמור עליו עלינו לנקות ולטפל בו כיאות

המומחים של חברת ווקס הבריטית מבית ניופאן, המתמחה בשואבי אבק ומכונות ניקוי רב תכליתיות, נותנים מספר טיפים לתחזוקה ושמירה על השטיח הביתי:


80 אחוז מהלכלוך מגיע לשטיח כתוצאה מהליכה עליו ע"י אנשים הבאים מבחוץ ומסתובבים בבית. לאחר פרק זמן, קווי מתאר של לכלוך מתפתחים ואותם קשה מאד להסיר. החלקיקים הגדולים יותר של חול או אבק נעים לתחתית השטיח והתנועה על השטיח מכווצת את השטיח בצורה היוצרת חיץ בין שואב האבק לבין הלכלוך. על מנת לנקות את הלכלוך בצורה יעילה, יש להשתמש בשיטות נוספות מלבד שאיבת האבק ולכן חשוב לשטוף את השטיח באמצעות מכשירים ייעודיים המתאימים במיוחד לשטיפת שטיחים כל רבעון.

 

רוב האנשים אינם חושבים פעמיים לפני שמרימים ביסקוויט שהפילו על שטיח חדר המגורים, אך מחקרים מראים ששטיחים ממוצעים מלוכלכים פי 5 יותר מאשר רחוב סואן! שטיפת שטיחים היא הדרך היעילה ביותר לפטור אותם מריחות חיות המחמד, טביעות רגליים, לכלוך וכד' והחזרת השטיח למראה וניחוח רענן.

 

בכתמים יש לטפל מיידית, לפני שיתקבעו באמצעות חומרים מסירי כתמים המתאימים לניקוי שטיחים.

 
חשוב להשתמש בשואב אבק, אך מלבדו, יש לשטוף את השטיח לפחות 4 פעמים בשנה, כדי למנוע הצטברות אבק ולשמור על צבע השטיח ועל רעננותו. שטיפה סדירה בעזרת מכשירים מתאימים תדגיש את צבעי השטיח, תנטרל ריחות ותסיר שומנים ולכלוך ובכך תאריך את חיי השטיח. שיטת ה FiberFlow של ווקס, לדוגמא מבטיחה שטיפת השטיח ללא הרטבת קרקעית השטיח, אלא מסיעה מים וחומר ניקוי דרך סיבי השטיח בזרימה מלמטה למעלה . (כגון שואב רב-תכליתי של ווקס מדגם 6151SX או 6131 של VAX).
 
חימום הבית בחורף יכול להגביר את רמת החשמל הסטטי בשטיחים, שהופך את השטיח לבלתי נעים למגע ליושב/זוחל עליו. על מנת להקטין תופעה זו יש להגביר את הלחות על ידי שטיפת השטיחים באופן סדיר. כדים או קערות מים המונחים בחדר יכולים גם הם לעזור להגברת הלחות.

 
הרטבת השטיח כתוצאה מנוזל שנשפך בטעות עלולה ליצור התכווצות שהופכת להצללה (מעין כתם כהה) כשהשטיח מתייבש משדובר בנזק בלתי הפיך. לכן, אם נרטב השטיח, קודם כל נסו לסלק את המים שנותרו עליו (בעזרת כפית לדוגמא). יש לעשות זאת בכיוון נטיית הסיבים ואפשר גם להשתמש במייבש שיער או מפזר חום לשם כך.

 
בכדי למנוע עובש בשטיח, מלבד השטיפה התקופתית, מומלץ מדי פעם לנצל יום שטוף שמש ולהוציא את השטיח החוצה להתרעננות.

 


 

 


מי שקרא את זה התעניין גם בכתבות הבאות