לשבת עליהן, לארח עליהן, להתרגע עליהן, להירדם עליהן... קשה לדמיין את חלל ההסבה הביתי בלי ספות. ספות, פריט ריהוט בסיסי ובולט שמלווה את עולם העיצוב משחר קיומו, אף פעם לא היו רהיט עם תכלית פונקציונאלית ותו לא

בין אם בתקופות מוקדמות, כמו הבארוק, הרוקוקו והתקופה הוויקטוריאנית, ובין אם בעידן המודרני, ספות הן כלי ביטוי ראשון במעלה לטעם, לביטוי אישי בחלל, לרצונות ולמאוויים.

 

ספות נכונות לחלל הן ספות שיידעו לתפוס בו נוכחות מרכזית, אבל הן גם ספות שיידעו להשאיר איזון נכון בין ריק למלא, כך שהחלל לא ייתפס באופן כללי כעמוס וחנוק. לחללים קטנים לא יתאימו ספות גדולות מדי, ומומלץ ללכת על ספה דומיננטית אחת, כאשר שאר אלמנטי הישיבה קטנים יותר, כמו כיסאות או כורסאות קטנות, שגם קל יותר לנייד בחלל.


 

אם התברכתם בסלון רחב ידיים, ספות גדולות בשילובים שונים הם אמצעי מצוין למלא את החלל בעניין וחן. אופן ההצבה של ספות אחת ביחס לשנייה ביכולתה להגדיר קומפוזיציה וארגון, בדרך כלל עם הפנייה למוקדי עניין כמו מערכות צפייה או נוף עוצר נשימה.

 

השלד הנושא של ספות למיניהן גם הוא מרכיב מהותי. אנחנו רואים בשוק ספות הנתמכות על ידי מסגרות של עץ, ספות שהשלד הנושא שלהן מתכתי או ספות שהמערכת הנושאת שלהם סמויה בריפוד ויוצרת יחד עם המושבים מקשה אחת.

 

כאשר קובעים את מיקומן של ספות בסלון, או חושבים על היחס של ספות למכלול העיצובי שמרכיב את החלל, אין חוקיות מוגדרת. לעיתים ניתן להתחיל עם ספות שמשכו את עינינו, שאנו מעוניינים בהן כאלמנט מרכזי. מנגד, נוכל לבחור ספות רק לאחר שכבר בחרנו אלמנטים נוספים, כמו שולחן ומזנון, ובמקרה מסוג זה יש לנו רפרנס שאליו נתאים ספות ספציפיות ומתאימות.

 

סיום, רצוי לאתגר את העין ואת הדמיון, ולא לקחת כמובן מאליו את הקונבנציה המפורסמת של סט ספות ישיבה. עם מעט העזה, הדרכה עיצובית מיודעי דבר וחשיפה להיצע הקיים בשוק העיצוב, ניתן להרכיב מערך ספות ייחודי לנו, שמעצם היחס של ספות אחת לשנייה השונות אחת מהשנייה, נוצרת חגיגה עיצובית של ממש.

 

לשמרת הזורע מבחר עצום של ספות בגדלים ובסגנונות שונים עם מגוון בדים לבחירת הלקוח. ניתן להשיג בכל אחד מסניפי שמרת הזורע ברחבי הארץ: קיבוץ שמרת; חיפה- חוצות המפרץ; נתניה- מחלף פולג; רמת גן- מול קניון איילון; ראשל"צ; צומת בילו; ירושלים; אשדוד. אתר אינטרנט: www.shw.co.il


באדיבות יונת מזן-עצמון, מעצבת הבית של רשת רהיטי שמרת הזורע. צילום: עדי מזן