רבים מתלבטים לפני קניית רהיטים - אם לקנות רהיטים מעץ מלא, או רהיטי MDF, סנדביץ', ציפוי פורמייקה, פורניר ועוד. רהיטי העץ הם עולם ומלואו, הכוללים מגוון עצום של סוגי עצים מהם מייצרים את הריהוט

אבי מוסקוביץ, מנגריית מוסקוביץ עושה קצת סדר בבלאגן.


MDF

MDF הוא חומר נגרות מלאכותי העשוי משאריות נסורת עץ טחונה בתוספת דבק. ה-MDF מצטיין בשטח פנים חלק ודחוס היטב אשר מהווה בסיס מצוין לצביעה או הדבקת ציפויים. ה-MDF אינו משנה צורתו במשך הזמן כעץ טבעי, ובשל אחידותו המוחלטת ניתן ליצור ממנו כמעט כל צורה העולה על הדעת. כמו כן, מחירו זול לעומת עץ טבעי.

סיבית

לוחות עשויים נסורת של עץ ושבבים דחוסים בתערובת דבק, הנכבשים בחום. החוזק ואיכות הלוח נקבעים לפי צפיפות הסיבים סוג השרף ונתוני תהליך הכבישה. הסיבית אינו עמיד בלחות ונוטה להתפורר כאשר מבצעים בו קידוחים והברגות, לכן פירוק והרכבה של רהיטים מסיבית, אינו מומלץ ועלול לגרום להרס או עיוות של הרהיט.


סנדוויץ'

לוח עץ עשוי שכבות של עץ בשתי וערב בכיוונים שונים. שיטה זו מקנה לו חוזק רב אך עם זאת במידה ואינו מחובר בכל קצותיו לרהיט ישנו סיכוי לעיוותים. לוח עץ זה עמיד יחסית בלחות ושימושיו העיקריים הם לבניית גופים של מטבחים, חדרי אמבט וארונות קיר מאיכות טובה.

ישנם מספר סוגים של לוחות סנדוויץ': אדום- העשוי שכבות של עץ גבון ונחשב לסנדוויץ' איכותי. Twin- לוח המיוצר מעץ גבון בשכבה החיצונית ועץ פחות איכותי בשכבות הפנימיות. צפצפה- לוח עשוי מעץ צפצפה, עץ קל וחלש יחסית אינו נחשב לאיכותי במיוחד. לבנה (בירץ') - עשוי מעץ לבנה בעל גוון בהיר כשבדופן שלו ישנם פסים בהירים וכהים. לוח זה הינו איכותי ולרוב משתמשים בו ללא קנטים בכדי לראות את הפסים שבו.

עץ גושני

הכוונה בעץ גושני היא לקורות עץ טבעיים העשויות מחתיכת עץ אחת. לכל סוג עץ יש את צבעו הטבעי, טקסטורה ייחודית ותכונות משלו כגון מידת קושי, נוחות עבודה (של הנגר) וכו'. סוגי העץ הנפוצים הם: אלון, אגוז, בוק, אורן, דובדבן, מהגוני, בוק, וונגה, אמבויה, זברנו ועוד. העץ המלא משמש בעיקר לחזיתות, משטחי עבודה ומשטחים עליונים או חיצוניים. עץ גושני מתרחב ומתכווץ כתוצאה משינויי מזג אויר ועלול להתעוות או לשנות גוון עם הזמן.

 

 צפויי משטחים לעץ

פורניר- משטח העשוי שכבת עץ דקה כקליפה בעובי 2 מ"מ מסוגים שונים של עץ גולמי. ניתן להשאיר את הפורניר במצבו הטבעי (עץ מלא). ניתן לצבוע אותו במגוון גוונים וזאת על ידי תהליך צביעה מיוחד הנקרא "בייץ". בתהליך זה נשמרת הטקסטורה המיוחדת של העץ.

 פורמייקה
- חומר דמוי עץ סינתטי. עשוי מנייר קראפט (נייר אריזה) מוספג במלמין נוזלי וכבוש בטמפרטורה גבוהה. הפורמייקה נחשבת לחומר בעל עמידות גבוהה בפני שריטות, מים או לחות ואש. היא בעלת ספיגות נמוכה לנוזלים וכתמים וניתנת לניקוי בקלות. היא גם אינה דורשת טיפולי אחזקה מיוחדים. ניתן לקבל בצבעים שונים ובגוונים שונים. 


מלמין : ציפוי דקורטיבי סינתטי (כמו פורמייקה), בעובי דק 0.2 מ"מ המודבק בכבישה, בלחץ ובטמפרטורה גבוהים ישירות על לוח היסוד (שבבית או M.D.F). קיים במגוון צבעים ומרקמים.

צבע : בתחום זה שתי קטגוריות - צביעה שקופה (בדרך כלל על עץ ופורניר) המשמשת כשכבת הגנה ומשקפת את הגוון (הטבעי או המגוון) והמרקם המקורי של החומר. או צביעה אטומה המאפשרת קשת של גוונים וגימורים באפקטים חלקים מסורתיים (מט,משי וכו') ובאפקטים חדשניים המתאפיינים בברק גבוה, מראה עתיק, מראה גבישי ו/או הדגשה של נקבוביות העץ.

 

המידע הוכן באדיבות חברת "מוסקוביץ'". חברת "מוסקוביץ'" (משנת 1962) הינה חברה  משפחתית, דור שני לייצור רהיטים, המתמחה בעיצוב רהיטים ועבודות עץ מיוחדות בעבודה ידנית, ברמת איכות וגימור גבוהים
ביותר. חברת "מוסקוביץ'" – רח' המרכבה 5, א.ת חולון. 

צילום: רמי סלומון


 

 


מי שקרא את זה התעניין גם בכתבות אלה