המטבח הוא המקום המרכזי והחשוב ביותר בבית, מלבד שימושו הפונקציונאלי בהכנת מזון, המטבח הוא בעל ערכים מוספים של חמימות, משפחתיות, טעם טוב ועיצובsemel271211

מטבחי סמל, בשיתוף פעולה עם הסטייליסטית סנדרה רינגלר והשף שגב משה, מעניקים טיפים ועצות לעיצוב וארגון נכון של המטבח:

 

התאימו את המטבח אליכם

לפני שאתם מארגנים מטבח, תשאלו את עצמכם איזה טיפוס אתם? האם אתם מבשלים הרבה, לא מבשלים בכלל, האם אתם אופים, האם אוהבים לבשל ביחד, האם יש לכם ילדים קטנים?

אם אתם בשלנים, הרי שהמטבח צריך להיות גדול, פונקציונאלי, שיהיה בו מקום נרחב לשיש, ארונות לסירים וכמובן רצוי שיהיה כיריים במקום נוח ומכשיר אדים. אם אתם אוהבים לאפות, כדאי שהתנור יהיה בגובה שלפחות 70 ס"מ מעל הרצפה- זה מקל על ההתכופפות וכמובן בטיחותי יותר עבור ילדים קטנים. אם אתם אוהבים לבשל ביחד, כדאי שתתכננו שיש מספיק ארוך שיתאים לשני אנשים או יותר. אם אתם לא מבשלים בכלל ורק מזמינים פיצה בערב, הקטינו את המטבח, תחסכו כך כסף ותפנו מקום לדברים שיותר חשובים לכם.

 

 

תכננו מראש איפה למקם כל דבר במטבח

את כל הכלים בהם אתם משתמשים בתהליך הבישול מקמו קרוב למשטח העבודה, כדי שלא תתפזרו בעת הבישול. תבלינים וסירים כדאי למקם ליד הכיריים לגישה נוחה וקלה יותר.כמו כן, מומלץ להכין שקע לקומקום ליד הכיור ולמקם את הספלים, התה והקפה באותו איזור. אגרטלים וקערות ענק אפשר ורצוי למקם כמה שיותר גבוה. עברו על כל מה שיש לכם במטבח הנוכחי ובדקו שיש לכם מספיק מקום לאחסן כל דבר.

 

כשאתם מעצבים: העדיפו מגירות על מדפים

אמנם מגירות הן יקרות יותרממדפים, אך הן מאפשרות ניצול שטח הרבה יותר טוב ובכך מגדילות את שטח האחסון שלכם. במקום שתוציאו את כל הצלחות מהמדף כדי להגיע למה שיש מאחור, המגירה יוצאת אליכם והכל נגיש, והרבה יותר נוח.

 

איך מתאימים צבעים ?

עיבדו "מלמטה למעלה": התחילו מהריצוף, התאימו אליו את גוון הארונות, אח"כ ביחרו שיש, חיפוי קיר, צבע לקירות וידיות. קחו אתכם דוגמא קטנה של כל הצבעים שכבר בחרתם כשאתם הולכים לבחור את הצבע הבא. ככה לא תגלו בדיעבד שהקרמיקה היפה שבחרתם למטבח בכלל לא מתאימה לצבע של הארונות. הגוונים הנפוצים במטבח הם: לבן, חום, שמנת, אפור וכן גווני עץ טבעיים המדגישים את איכות החומר. כדאי להימנע מצבעים טרנדיים שעלולים לאבד את הרלוונטיות שלהם מהר יחסית. עיצוב המטבח תוך שימוש בגוונים שקטים ונייטרלים ייצור רקע ראוי שאינו מתחרה בצבעוניות הטבעית והמרהיבה של מוצרי המזון ושל הכלים המונחים לראווה.

 

נוחות מעל הכל

למרות שהמטבח הפך בשנים האחרונות לחלק בלתי נפרד מעיצוב הבית, יש לזכור כי מעל הכל הוא חייב להיות נוח. מומלץ לייצר "קו יצור" במטבח, כאשר הרעיון הוא שבזמן הבישול לא תרוצו יותר מדי מקצה לקצה של המטבח. יש למקם את הכיור בין המקרר לכיריים, להשאיר משטח שיש של 50-80 ס"מ בין המקרר לכיור, עליו תוכלו להניח דברים. משטח שיש נוסף של 110-150 ס"מ בין הכיור לכיריים ישמש אתכם כמשטח עבודה.

 

מעל הכל, יש לזכור- היות והמטבח הוא מרכז הבית כדאי ליצור בו אווירה ביתית וחמימה ועם זאת מרווחת ככל האפשר, ולכן, אם המטבח פתוח מומלץ שיעוצב בהתאם לסלון מבחינת גוונים וחמרים.