הרבה פעמים, כשאנחנו חושבים על תהליך של תכנון ועיצוב הבית, אנחנו בוחנים מגוון רחב של נקודות ופרמטרים שעוסקים בנראות או ביעילות ואנחנו מסתכלים על התהליך ממבט מאקרו, ממעוף ציפור, ורק במקרים מסוימים אנחנו יורדים לרמת הפרטים, רמת המיקרו. הבעיה היא, שכל פרט יכול להשפיע על התכנון וכן על הנראות של המבנה. אין דבר טובה יותר להבליט את זה מאשר הנושא של חשמל בבית.

עבודות חשמל, כידוע, מתבצעות בהתאם לתוכנית הבנייה, באופן כזה שכבר בשלב הראשוני של יצירת התוכנית, נקבע בדיוק היכן אנחנו נציב כל נקודת חשמל, היכן נבצע עבודות תשתית והכנה למזגן או למערכות אחרות, היכן נציב תאורה וכדומה. הרבה פעמים, אנחנו מבצעים עבודות שכאלה, בהתאם לתנאים שעומדים לרשותנו מחד, ומאידך, אנחנו מתייחסים לכל הנושא של אפקטיביות.

קבלני חשמל, מנוסים ולא מנוסים, ידעו להסביר לנו את החשיבות שבעניין, כלומר את החשיבות להתבונן על הנושא של עבודות חשמל מהיבט של אפקטיביות, אך אנחנו גם צריכים להתבונן מעבר לכך, הן על החשיבות של עבודות חשמל לנושא של עיצוב הבית וכן את עצם זה, שמדובר בעבודות אשר במקרים רבים, אנחנו לא נוכל לחזור עליהן, אלא אם אנחנו נרצה להרוס את המבנה ולהקים אותו מחדש או לשפץ אותו לגמרי. לכן מוטב שאנחנו נעשה זאת בשלב הראשון של הבנייה ולא מאוחר יותר.

בחלק הבא של המאמר, אנחנו נציג דוגמאות של עבודות חשמל שיכולות לעזור לנו גם בתהליך העיצוב של המבנה.

עבודות חשמל אל מול עיצוב המבנה
דוגמא טובה לכך, זה כל הנושא של תאורה. אין ספק שגופי תאורה והמיקום שלהם, משפיעים לא מעט על העיצוב, בין אם באופן ישיר (באופן בו הם ממוקמים ונראים) ובין אם באופן עקיף (באופן בם אפשר לראות דרכם את המבנה ואת העיצוב שלו).

למשל, אם אנחנו מחליטים להתקין ספוטים על תקרה נמוכה, זה יכול לשנות באופן מהותי את העיצוב של הסלון, לעומת אם נרצה להתקין מנורה תלויה. זה נכון גם אם נרצה להתקין מקורות תאורה באזורים מסוימים, בין אם יש באזור חלון או אין, בין אם המקום משמש לצורכי אירוח או עבודה ובין אם לאו. כלומר, ההחלטה מה והיכן להתקין את אותם גופים יכולה להשפיע, הן על היכולת שלנו להשתמש במקום בצורה נכונה ובין אם הן על היכולת שלנו לעצב את המקום.

עוד דוגמא היא נקודות חשמל. כשאנחנו מזמינים קבלני חשמל לבצע עבורנו עבודה, אחד הדברים החשובים שאנחנו דורשים מהם, זה להתקין נקודות חשמל. אלא ישפיעו על היכולת שלנו להשתמש במכשירי חשמל מסוימים. על מנת שלא נצטרך לבצע שינויים בעיצוב המקום בהמשך, חשוב שנדע לתכנן מראש היכן אנחנו רוצים את אותן נקודות, על מנת שנוכל להשתמש בהן בצורה אופטימאלית לצרכים שלנו.