החורף כמעט בפתח... טיפות גדולות של גשם יתדפקו בקרוב בכבדות על חלוננו. אנו כבר "מריחים את החורף באוויר" ואנו נערכים עם מלתחת בגדים חדשה שתדאג לשמור על חום גופינוace31213a מלבד "ביתנו הפנימי", אנו מתחילים להצטייד עם אמצעי חימום נוספים, שידאגו גם ל"ביתנו החיצוני"- חימום חדרי הבית.

לקראת החורף, החברות השונות מתחילות לחדש מלאים ולהציע מגוון רחב של אמצעי חימום שונים ומגוונים. טרם רכישת אמצעי החימום, על הצרכן לדעת אילו אזורים בבית הוא מעוניין לחמם, שכן לכל חדר יש צרכים ומוגבלויות משלו. מומחי ACE" עולם של פתרונות לבית" מסבירים על אמצעי החימום השונים, ומנדבים טיפים חשובים לחימום בטיחותי של הבית:

חימום לכל אזורי הבית
קיימות שיטות רבות לחימום חדרים שונים בבית, לכל שיטה שלל יתרונות וחסרונות:

מפזרי חום- מפזרי החום הינם אמצעי מהיר ויעיל לחימום הבית ונחשבים לאחד מהמוצרים הבטיחותיים לחימומו. אחד היתרונות הגדולים של מפזרי החום, הוא העובדה שהם מתניידים בקלות, לכן ניתן להעבירם מחדר לחדר ביתר קלות וכך לנצלם לחימום חללים נוספים. יחד עם זאת, יש לקחת בחשבון בעת רכישת מפזרי החום, כי הם בעלי מנגנון וויסות (תרמוסטט) הגורם לזרימת אוויר קר לפרקים ולכן עלול לפגוע באפקטיביות החימום. מפזרי החום הינם אחד האמצעים הפופולאריים לחימום הבית וניתן להשיגם במגוון רחב של דגמים וסוגים, במחיר שווה לכל כיס.
לכל מפזר יש פתח יציאה של האוויר החם, לדוגמה קיים מפזר לתלייה עם פתח רחב שיכול לכסות שטח נרחב יותר, וכן קיימים מפזרי חום קטנים- עומדים או שוכבים, עם פתח אוורור צר יותר המשמש יותר לחימום נקודתי. הספקים בממוצע 2000W.

תנורי ספירלה ואינפרא- תנורי ספיראלה מאוד נפוצים, הם יוצרים התלהטות מהירה יחסית, פעולתם שקטה והם מפיצים חום נעים שלא מייבש את האוויר. אולם מאחר והחום הנפלט מתנורים אלה הינו מאוד מהיר וממוקד, הוא יוצר חוסר פיזור אוויר וחום שווה בחלל החדר. בעת שימוש באמצעי חימום זה, יש להישאר בחלל המחומם להשגחה, מחשש לסכנת התלקחות ושריפה, במידה והתנור נופל, או שנופל דבר מה עליו. ישנם דגמים המגיעים עם מאוורר (טורבו) אשר גורמים לפיזור מהיר ורחב יותר.

מזגן - כיום, כמעט ולא תמצאו בית ללא מזגן- זהו אחד האמצעים הפופולאריים ביותר לחימום הבית (או לקירורו). יתרונו העצום מתבטא בכך שמעבר לעובדה שהוא בטוח לשימוש ואינו תופס מקום (ממוקם לרוב על הקיר), הוא צורך פחות חשמל מאמצעי חימום אחרים, דבר המסייע לחיסכון כספי של מאות שקלים בחודש. הפעלתו נוחה ופיזור החום יעיל ומהיר. יחד עם זאת, שימוש במזגן מייבש את האוויר וכן קיימים מזגנים היוצרים רעש בעת הפעולה.
קמין חשמלי- הקמין החשמלי נחשב למוצר בטיחותי ביותר מה שמקנה לו פופולריות רבה בקרב הצרכנים. הקמין החשמלי משמש גם כאביזר ריהוט לחדרי מגורים וכמובן נחשב כמכשיר חימום יעיל מאד. בשל הלהבה החשמלית והתאורה שיוצר, הוא מעניק אווירה רומנטית ונעימה לדיירי הבית. הקמין החשמלי ידוע גם כ"אח חשמלי". הקמין החשמלי אינו יוצר להבה (זוהי תמונה) החום שהוא מפיץ הוא כמו מפזר חום לכל דבר.ace31213b


חימום חדרי ילדים
הדבר החשוב ביותר בחימום חדרי הילדים הוא בטיחות המוצר, לכן אחד המוצרים המומלצים ביותר בשוק לצורך זה - "הרדיאטור החשמלי". מאחר והרדיאטור מתחמם בצלעותיו בלבד (ללא התלקחות ספירלות), פוחת הסיכון להתלקחות – עובדה שגרמה להורים רבים לאמץ את השימוש ברדיאטור בחדרי הילדים. יתרון נוסף של הרדיאטור הוא שהוא בעל מנגנון לוויסות צריכת החשמל ולכן נחשב למוצר חסכוני. חסרון הרדיאטור, הוא התפשטות חום איטית יחסית, לכן רצוי להדליקו בטרם כניסה לחדר.
יש הבוחרים להשתמש במזגן בחדר הילדים, אולם יש לשים לב לא להפעילו לאורך זמן שכן הוא מייבש את האוויר. כמו כן, מומלץ להשאיר חלון מעט פתוח לאוורור, על מנת למנוע התייבשות.

חימום חדרי אמבטיה
קיימות שתי שיטות עיקריות לחימום חדרי אמבטיה:
תנור ספירלה - מאחר ותנור הספירלה נתלה במקום גבוה ובמרחק רב מהישג ידם של ילדים, הוא נחשב ליעיל ובטוח לשימוש בחדר אמבטיה ולא נתפס כמסוכן לשימוש בחלל זה. מגיע עם דרגות חימום 1000-2500W.
מפזר חום - מיתרונות מפזר החום בחדר האמבטיה- מתחמם במהירות ויעיל בהורדת רמת הלחות הגבוהה והאדים. יש לקחת בחשבון כי מפזר החום משחרר משב אוויר הנתפס כמרענן על גוף אדם רטוב (גם אם מדובר באוויר חם) ולכן יעשה את ההיפך מתפקידו המקורי לחמם אותנו. מגיע עם דרגות חימום 1000-2200W.

טיפים לחימום בטיחותי של הבית 
צוות המומחים של רשת ACE הרכיב רשימה של טיפים לחימום בטיחותי של הבית. טיפים אלה חשובים ביותר ויש לשים לב לכל אחד מהם. כל סעיף בנפרד יכול להציל חיים, לכן מומלץ לגזור ולתלות את הרשימה על המקרר במקום גלוי בו כל בני המשפחה יוכלו לראות:

• יש אישור ? - אחד הדברים החשובים טרם הרכישה הוא בדיקה של איכות ובטיחות המוצר, לכן חשוב לוודא שהמוצר מאושר על ידי מכון התקנים הישראלי

• שמור מרחק - כאשר מחממים את הבית באמצעות תנור חימום חשמלי, יש לוודא שהתנור לא מוצב על שטיח ושנמצא במרחק של מטר אחד לפחות מספה או מכל דבר אחר שעלול להתלקח.

• בדוק תקינות - בעת חימום הבית יש לבדוק שמכשיר החשמל שנבחר לחימום הבית תקין לחלוטין, כולל כבל החשמל- לכל אורכו.

• שמור נגיעה - חשוב מאד להסביר לילדים שאסור בכל תכלית האיסור לגעת בגוף החימום על מנת לא להיכוות.

• גלה עם הגלאי - בחודשי החורף בישראל, יש עלייה של עשרות אחוזים במספר השריפות בבית עקב התלקחויות של מכשירי חשמל המוצבים לצרכי חימום הבית. גלאי עשן יכול להיות מאד אפקטיבי במצבים כאלה ויכול למנוע התלקחויות ושריפות.

• למחממים בקמין - קמין צריך חמצן על מנת לעבוד, לכן עלינו לבדוק שהשארנו פתח בחלון לכניסה של אוויר צח לחלל החדר.

• למחממים ברדיאטור חשמלי - חשוב מאד לא לתת לילדים להניח בגדים יבשים/רטובים על הרדיאטור. הדבר עלול לגרום להתלקחות ובערה.

• למחממים במפזר חום - חשוב לדאוג להשאיר את פתח יניקת ופלטת האוויר של מפזר החום חשוף, כמו כן יש לנקות את המפזר מאבק ומלכלוכים אחרים על מנת שלא יגרמו להתלקחות המפזר.

• בדיקה תקופתית - כל תחילת חורף יש להזמין טכנאי שיבדוק את מכשירי חימום מסוימים- כמו אלו הפועלים על גז, למניעת דליפת גז ובדיקת תקינות המכשיר.

• נעול נעלייך על רגלך - אסור בתכלית האיסור להדליק מכשירי חשמל בכלל ומכשירי חשמל המיועדים לחימום בפרט, עם רגליים רטובות ויחפות. גם אם נכנסתם הביתה כשבחוץ היה גשם זלעפות, ראשית הורידו את הבגדים הרטובים, הישארו עם נעליים ורק אז הדליקו את מכשיר החשמל/ החימום.

• התאם את אמצעי החימום לחלל המיועד- חשוב להתאים את אמצעי החימום הנרכש, לפי החלל אותו הוא מיועד לחמם וכן לפי גודל החלל. לדוגמא- מזגנים ורדיאטורים עדיפים לחימום בחדרי ילדים מכיוון שלא עובדים על אש חשופה. רדיאטור בעל מבנה חלק בטיחותי בהרבה בסביבה של ילדים מכיוון שלא "יפתה" ילדים להכניס את הידיים ולגעת בצלעות הבוערות של הרדיאטור.

• למשתמשים בסדין חימום- אסור להרטיב את המיטה בעת שימוש בסדין חשמלי (לכן הוא גם אינו מתאים לשימוש בקרב ילדים שעדיין מרטיבים). כמו כן, אסור לישון איתו בלילה, לכן כשניכנס למיטה נדאג לכבותו. טיפ נוסף, שרבים לא מודעים לגביו, הוא שאסור לקפל את הסדין מכיוון והדבר עלול לגרום לקצר בחוטי החשמל ולהתלקחות. (הערה- קיימים דגמים ספציפיים שניתן לכבס, אולם חשוב ביותר לוודא טרם הכיבוס, כי אכן הדגם מאפשר זאת).

שלל טיפים נוספים ומוצרי חשמל בטיחותיים ומאושרים על ידי מכון התקנים הישראלי, תוכלו למצוא באתר ACE בכתובת www.ace.co.il