בשנים האחרונות ניכר כי הישראלים משקיעים יותר ויותר בעיצוב הגינה, החל מטיפוח עצי ההדר והפרחייה, דרך ריהוט הגן וכלה בעיצוב התאורה, ששמה דגש רב על נקודות היופי בגינהgina30412

 

אור ואוויר- שני מקורות טבעיים ומשמעותיים בחיינו שיש ביכולתם להשפיע לטובה על מצב הרוח שלנו. הגינה בחצר הבית, בה לרוב אנו מבלים לאחר יום עבודה עמוס, נושמים אוויר צח ונהנים מהמרחב הפתוח, מאפשרת לנו ליהנות מהשניים יחדיו. עונת האביב המאופיינת במזג אוויר נעים ונוח יותר, הימים ארוכים ולבלוב הפרחים המתחיל לבצבץ הופך את הגינה לאטרקטיבית יותר בתקופה זו ולאור העובדה, כי רבים מאיתנו שוהים בגינה בעיקר בערב או בלילה לאחר שגרת היום הלחוצה, לתאורה תפקיד מרכזי ומשמעותי בכל הקשור לעיצובה. "בחירתם ומיקומם הנכון של גופי התאורה יכולים להפוך את הגינה לנעימה, חמה ומזמינה יותר, להאיר את מה שברצוננו להראות ולהסתיר את מה שאיננו מעוניינים לחשוף. בעת עיצוב הגינה הביתית מומלץ להתייעץ עם מומחה מקצועי שיעזור בבחירת גופי התאורה ובהתאמתם לעיצוב הגינה, בבחירת הסוגים השונים שיביאו לפיזור נכון של האור ובמיקומם", מסבירה אדריכלית הפנים איריס שמיר.

בבואנו לעצב את גינת הבית, יש לקחת בחשבון מספר נקודות חשובות:

ראשית, בטרם קבלת הייעוץ חשוב לבחור מקומות אסטרטגיים בגינה אותם נרצה להאיר, כמו שבילים, צמחים, פריטים דקורטיביים ופרגולות. באופן כללי, מומלץ לעשות סיור בגינה בלילה על מנת לראות האם הגינה מוארת מתאורת הרחוב. במידה וכן, יש לקחת את הדבר בחשבון כשיקול בבחירת התאורה על מנת שזו תשתלב עימה באופן הרמוני.

בחירת סוג הנורה

יש לזכור כי הגינה הינה המרחב הפתוח של הבית ובניגוד לפנים הבית היא חשופה לנזקי מזג אוויר כמו חום, לחות, גשם, אבק ואף חרקים ומזיקים שונים, לכן מומלץ לרכוש נורות עמידות לאורך זמן ואטימות למים. באשר למידת המתח, על מנת לאפשר גמישות בשינוי מיקומם של גופי התאורה ובו בזמן לחסוך בעלויות, מומלץ לשלב מערכות תאורה במתח נמוך, שמעשיות יותר להתקנה ואף חסכוניות. בנוסף, מערכות אלו פשוטות יותר להתקנה, אין צורך להטמין כבלים באדמה אלא רק להסתירם, דבר המאפשר גמישות שינוי באופן עצמאי. כמו כן, הנורות המותאמות למערכת מתח נמוך זמינות במגוון רחב של צבעים וגדלים ומאפשרות משחקי תאורה ויצירת אפקטים, כל זאת בצריכת אנרגיה נמוכה.

שמיר מצביעה על אלטרנטיבה נוספת, ידידותית יותר לסביבה ואף חסכונית יותר לטווח הארוך - שילובן של נורות לד: "בשל צריכת האנרגיה הנמוכה, כ-75% פחות בהשוואה לנורות רגילות (נורת לד אחת צורכת פחות מוואט ועד וואטים בודדים בלבד), ניתן לפזר עשרות נורות שסך הצריכה שלהן שווה לצריכה של נורת 50 ואט. מלבד נושא החיסכון באנרגיה, לנורות הלד יתרון עיצובי, הבא לידי ביטוי במגוון הצבעים שבהן הן מוצעות ובמבנה הדק יחסית המאפשר שילובן במגוון רחב יותר של גופי תאורה".

התאמה סוג התאורה- דקורטיבית ופונקציונאלית

באופן כללי, מומלץ לשלב בחלל הגינה בין תאורה פונקציונאלית לתאורת דקורטיבית, בין תאורה שתפקידה ליצור מקור אור חזק ואחרת שעיקר חשיבותה הוא ביצירת אווירה. לאור העובדה כי לרוב, השהייה בגינה היא תחת הפרגולה, על מנת להביא לפיזור אחיד של האור, רצוי לשלב באזור זה גופי תאורה תלויים המאירים מלמעלה כלפי מטה או בתאורת הצפה, בפרוז'קטורים המפזרים אור חזק לכל עבר. עבור אלו מאיתנו שמעדיפים אור רך יותר ופחות מסנוור, ניתן להחליף את תאורת ההצפה בגופי תאורה צמודי קיר שבכוחם להוסיף גם מימד עיצובי.

בכדי ליצור את האווירה הרצויה, להדגיש אזורים מסוימים או פרטים, כמו: ענפי העצים, מרבצי דשא, פרחים, סלעים, ושבילים מיוחדים, מומלץ להשתמש בגופי תאורה שקועים באדמה, המאירים מלמטה כלפי מעלה. בנוסף, על מנת להבליט במיוחד פריט כלשהו כדוגמת פסל מומלץ להעמיד לצידו גוף תאורה רצפתי עומד. קשת הצבעים בה מוצעים גופי התאורה השונים רחבה במיוחד ובאמצעות שילוב נכון בין מספר גופים כמו גם מיקומם, בקלות ניתן ליצור כל אווירה שהיא.

"מלבד הבחירה בסוגי הנורות וסוגי גופי התאורה השונים בהתאם לייעודם, פונקציונאלי או עיצובי, חשוב שתאורת הגן תהיה דינמית ושיהיה ניתן לשנותה מעת לעת בהתאם לעונות השנה ולהישנותו של הגן. בנוסף, בשל העובדה כי הגינה באופן טבעי מהווה המשך לחלל הבית וחלק אינטגראלי ממנו, נסו להתאים בין סגנון התאורה שבה לבין הסגנון העיצובי המאפיין את חלל הבית", מסכמת שמיר.

בתמונה: גינה בעיצובה של איריס שמיר