למראית עין אין הבדל ממשי בין דק העץ הסינטטי לדק העץ. מי שלא אכפת לו לוותר על העץ המקורי, יכול לקבל פתרון לחסרונות העיקריים של דק עץ, כגון: הצורך בתחזוקה ושימור המראה לאורך השנים, הגנה מפני מזיקים וההוצאה הכספית

ערן חמו המנכ"ל והבעלים של קבוצת אלוקל, העוסקת ביבוא דקים סינטטיים, עומד על ההבדלים, לדעתו, בין דק עץ רגיל לבין דק סינטטי דמוי עץ.

 

 

שימור המראה לאורך שנים – דק סינטטי הינו דק דמוי עץ העשוי מחומרים ממוחזרים ומחומרים סינטטיים עמידים לאורך זמן. במראהו הוא נראה כעשוי עץ, וקשה להבדיל בינו לבין דק עץ רגיל. ההבדל הוא בעמידות ושימור המראה לאורך שנים. שלא כמו דק רגיל, המושפע מתנאי מזג האוויר וחשוף לפגעים שונים כמו תולעי עץ, שעשויות לגרום לו לנזק רב ואף להרוס אותו עד היסוד, הדק הסינטטי אינו סובל מפגיעות ומראהו היפה משתמר לזמן ארוך.

 

 

תחזוקת דקים - התחזוקה של דקים מעץ היא גורם שנוטים להתעלם ממנו בעת הרכישה, אך כבר בשנה הראשונה יצוץ הצורך התחזוקה שוטפת ועונתית רבה. כדי לשמור על דק עץ יש לבצע פעמיים בשנה עבודת תחזוקה שוטפת, הכוללת את שימון הדק וצביעתו מחדש. כמו כן, אחת למספר שנים יש לבצע תהליך של חידוש הדק. נושא התחזוקה גובה לא רק זמן רב, אלא גם כרוך בהוצאות כספיות ניכרות. דק סינטטי עשוי מחמרים דמויי עץ שאינם מצריכים תחזוקה רבה והשימוש בו חוסך משאבים יקרים של זמן וכסף.

 

חיסכון כספי בקניית דק סינטטי - עלות טיפול ותחזוקה של דק עץ נעה בין 40-60 שקל למטר לטיפול, כשמכפילים את העלות בשני טיפולים שנתיים, מגיעים להוצאה ממוצעת של 100 ₪ לכל מטר בשנה, ללא חישוב עלות הרכישה וההתקנה. למעשה, בתוך מספר שנים אנו משלמים שוב את מחיר רכישת הדק, בעלויות התחזוקה. עלות הדק הסינטטי דמוי העץ עומדת על 350 שקל למ"ר ואינה מחייבת תחזוקה, כך שעל 100 מטר של דק – החיסכון השנתי הממוצע הוא כ 10,000 שקל.

 

בניה ירוקה - השימוש בדק סינטטי עולה בקנה אחד עם גישת הבניה הירוקה, אשר תופסת תאוצה בשנים האחרונות ומבוססת על חיסכון באנרגיה, מים וחומרי גלם. הדק הסינטטי, העשוי מפלסטיק ממוחזר, מהווה  תחליף לדק עץ רגיל שייצורו כרוך בכריתת עצי יערות הגשם. לכן, מעבר לכל היתרונות שצוינו, בקניית דק זה אנו בוחרים בפתרון האקולוגי ושמים לנגד עינינו את ערכי השמירה על הטבע והסביבה.

 

צילום: יחסי ציבור

 

 


מי שקרא את זה התעניין גם בכתבה