הפסטיבל האורבני "בתים מבפנים – ירושלים", ייערך  זאת השנה החמישית ברציפות ויכלול תכנית של ביקורים וסיורים בבתים ובמבנים הכי מסקרנים בירושליםvila glat

 

לירושלים צפויים להגיע למעלה מ-100,000 איש שיבקרו – ללא תשלום – בכמאה בתים פרטיים מעוצבים, בתים נטושים רדופי רוחות רפאים, יקב מהמאה ה-16, מגדל אשפוז חדיש, מנזרים, מנהרות תת קרקעיות ומבנים נוספים שסגורים בפני הציבור במשך כל ימות השנה וייפתחו במיוחד למשך 48 שעות לביקורים ולסיורים. אירוע "בתים מבפנים" בירושלים, יתפרש על פני סוף שבוע – יום שישי, 4.11 ויום שבת 5.11 ויעניק חוויה בלתי נשכחת לעשרות אלפי המבקרים הצפויים.

 

"בתים מבפנים" ירושלים, הצטרף השנה לארגון הבינלאומי של ה- Open House World Wide יחד עם ניו יורק, לונדון, שיקגו, רומא, ברצלונה, מלבורן, דבלין, סלובניה, גאלווי, הלסינקי, תל אביב ועוד.

ההצטרפות לארגון כרוכה בעמידה בסטנדרטים של איכות התכנית והיקפה, תרומתה לקהילה האדריכלית והאטרקטיביות שלה לשוחרי אדריכלות ועיצוב בעולם. www.openhouseworldwide.org

 

 

בין אירועי הבתים הפתוחים שיתקיימו:

 

בית ברגמן,  קרית המוזיאונים הזדמנות חד פעמית לבקר בביתה של הגברת שרלוט ברגמן, מהתורמות החשובות של מוזיאון ישראל, הממוקם ממש בתוך קמפוס המוזיאון ומתוכנן כחלק ממנו. הבית נבנה עבורה ביוזמת ראש עיריית ירושלים המיתולוגי טדי קולק. הבית הוא תרגום של שפת הבנייה של המוזיאון לשימושים ביתיים. עיצוב הפנים הוא בהשראת ביתה של גברת ברגמן בניו יורק, והוא משופע ביצירות אמנות מקוריות: בראק, שאגאל, דופי, מור, פיקאסו, קאלדר, מאיול ואחרים, וברהיטים, חפצים ותכשיטים שאספה גברת ברגמן במסעותיה הרבים בעולם. בשיאו שימש הבית כסלון ספרותי ואמנותי והתארחו בו אנשי רוח ותרבות.  ב-2002 נפטרה גברת ברגמן (בגיל 98) ומוזיאון ישראל ממשיך לקיים את משאלתה ולשמר את הבית כפי שהוא – ביתה של אספנית אמנות בסוף המאה ה-20.

 

הקסטודיה טרה סנטה בעיר העתיקה מקום מושבם של הפרנציסקנים בארץ הקודש מאז המאה ה-16. הסיורים יכללו ביקור במשרדי הקסטודיה, בכנסיית סנט סלווטורה ששופצה ב-1885, וביקב התת קרקעי, שאינו פעיל כבר כמה עשרות שנים אך שמורות בו חביות עץ הענקיות וכל המכשור. היקב מרגיש אפוף רוחות רפאים עם רשתות ענק של קורי עכביש ואבק כבד על בקבוקי היין. תפאורה מדהימה לסרט אימה...

 

האקול ביבליק והכנסייה הדומיניקנית (École biblique et archéologique). בואו לגלות את אחת מפינות החמד הקסומות של מזרח העיר: מנזר וכנסיית סנט אטיין (סטפאנוס) של המסדר הדומיניקני שנחנך ב-1900, ומוסד לימודים אקדמי צרפתי המתמחה בתחומי המקרא והארכיאולוגיה. שניהם שוכנים בלב גן רחב ידיים המתפרש על פני כ-25 דונם, ובו גם אוסף מרשים של שרידים ארכיאולוגיים ושל קברים יהודיים מתקופת בית ראשון.

 

בניין האשפוז החדש של בית חולים הדסה עין כרם ע"ש שרה ווטסמן דוידסון - סיור ראשון במגדל האשפוז החדש והמדובר של בית החולים הדסה עין כרם – אחד מפרויקטי הבנייה העצומים והחדשניים בתחום הבריאות בארץ – בניין הכולל ארבע קומות תת קרקעיות ו-14 קומות מעל הקרקע ובהן תשע קומות של מחלקות אשפוז, ארבע מחלקות טיפול נמרץ ו-20 חדרי ניתוח מודרניים, שיחליפו חלק ניכר מהמחלקות הישנות של בית החולים, ומציגות גישה חדשנית לאשפוז רפואי בישראל. בסיור יוצגו גם שיטת הבנייה החסכנית והירוקה של הבניין שייחנך במרץ 2012 במסגרת חגיגות ה-100 למוסדות הדסה.

 

הסיורים והביקורים במסגרת "בתים מבפנים", אינם כרוכים בתשלום ופתוחים לקהל הרחב. חלקם הקטן של האירועים דורש הרשמה מוקדמת. האירוע מתאים לשומרי שבת וההרשמה מתבצעת באתר כשבוע לפני הפעילות.

 

"בתים מבפנים ירושלים" מתקיים בשיתוף עיריית ירושלים, הרשות לפיתוח ירושלים, חברת עדן לפיתוח מרכז העיר, המועצה לבטיחות בדרכים, המועצה לשימור אתרים, עמותת נגישות ישראל, רשות העתיקות, רשות הטבע והגנים, יד יצחק בן צבי, אופניים בשביל ירושלים, החברה להגנת הטבע ועמותת האדריכלים.

 

מייסד ואוצר: אדריכל אלון בן-נון

מייסדת ומנהלת: אביבה לוינסון

אתר האינטרנט של האירוע המאפשר הרשמה לכל הסיורים והדפסת החוברת:  www.batim-jerusalem.org

 

בתמונה וילה גלאט צילום אלישע אבן טוב