בגן החובה כבר לומדים קרוא וכתוב, חשבון פשוט ואפילו אנגלית. אבל כל השנים בגן לא הכינו את הקטנטנים לישיבה הממושכת מול הלוח בכיתה א' מוטי יחזקאל, מנהל רשת חנויות ד"ר גב, נותן לילדים, וגם להוריהם הנרגשים, טיפים לישיבה נכונה בבית-הספר ובבית


בני השש ובני השבע לא רק משחקים בגיר וצבע. הם גם יושבים שעות ארוכות מול הלוח כשכל 22 האותיות יוצאות במחול המפורסם של נעמי שמר. פעולת הישיבה כשלעצמה אינה בריאה במיוחד לגוף, כיוון שהגוף האנושי בנוי לתנועה, ולא לפעולה נייחת כמו הישיבה. עם זאת, הקניית הרגלים נכונים לישיבה מגיל צעיר, יכולה למנוע בעיות בריאות לגב ולשלד.לקראת תחילת שנת הלימודים מעניק מוטי יחזקאל, פיזיותרפיסט ומנהל רשת חנויות ד"ר גב, 5 טיפים פשוטים ליישום, שיימנעו את כאבי הגב בעתיד ויתרמו להתפתחות נכונה של ילדכם:1. הקפידו שהילד יישב זקוף. אמנם ילדים מעדיפים ישיבה ש"נוחה" רק להם וממציאים תנוחות חדשות על הכסא, אך ישיבה לא זקופה יוצרת מתח ועומס על הכתפיים והצוואר. יש להקפיד על גב זקוף ועורף ישר השומרים על עמוד שדרה מתוח ומרחק מרבי בין הקודקוד לעצם הזנב.


2. שמרו על המפתח להתאמה. התאימו את הכסא למבנה גופו של הילד ולגובהו. כסא שאינו מותאם לילד בגודל עשוי לגרום לישיבה שמוטה או עקומה, מה שעשוי לגרום בטווח הארוך לפגיעה בעמוד השדרה. את הכסא בבית הספר לא תמיד תוכלו לבחור, אבל את זה שמיועד לשיעורי הבית דווקא כן.


3. השיגו תמיכה לגב התחתון. דאגו למשענת לתמיכה בגב התחתון של הילד. אם הכסא אינו ארגונומי ואינו תומך בגב התחתון - היעזרו בכרית או בשרוול אוויר מתנפח דוגמת Pump אותו תוכלו למקם במרווח בין הגב התחתון של הילד לבין הכיסא.


4. שימו לב לזוויות. ישנן כמה זוויות שחשוב להקפיד עליהן כדי לוודא שהילד אכן יושב בצורה נכונה: על הברכיים להיות בזוית שבין 90 מעלות ל-110 מעלות ביחס לגוף, כך שהמושב לא מפעיל לחץ על האזור שמאחורי הברכיים. במקרה של ישיבה מול מחשב, את המרפקים צריך לשמור בזווית של עד 10 מעלות מבלי להשעין אותם על הידיות. את צג המחשב צריך להתאים בגובהו כך שיעמוד בזווית שבין 10 ל-20 מעלות לעיניים ובמרחק של 60 ס"מ מהעיניים, מה שמונע כיפוף או מתיחת יתר של הצוואר.


5. למדו את הילד להתמתח. על מנת לשמור על זרימת דם ומניעת כאבים, למדו את הילד להתמתח מדי פעם. שמרו על סביבת הרגליים של הילד פנויה להתמתחות והרחיקו חפצים מהאזור שמתחת לשולחן כדי לאפשר לרגליים להתמתח. הסבירו לילד שבהפסקות בין השיעורים חובה להתמתח, ואף לבצע מספר תרגילי התעמלות כדי להקל על הגוף במהלך הישיבה הממושכת. בנוסף, חשוב לציין כי מחקרים מראים שהפסקות בזמן הלימודים תורמות לרענון המחשבה ולקליטה טובה יותר של החומר הנלמד.


 

מי שקרא את זה התעניין גם בכתבות אלה