מי שחושב שבחירת חדרי ילדים היא תהליך שמחכה לסוף הקיץ ובעיקר לתחילת שנת הלימודים החדשה, אין לו כנראה ילדים. בניגוד לשולחנות אוכל, שנהוג להחליף אותם לקראת החגים, בחדרי ילדים העונה היא בפתיחת עונת הקיץ
וכשהעונה נפתחת צצות ועולות מגמות חדשות, מתגלות טכנולוגיות שעד עכשיו היו בשלבי פיתוח ומופיעים מוצרים חדשים שאיך, אנחנו אומרים, לא חשבו עליהן קודם.

רטרו זה כאן

הרטרו חזר - ובענק, והמגמה הזו לא פוסחת גם על הקטנים שלנו. ב"שגם בדיזיין סנטר" עיצבו את קולקציית חדרי הילדים לקיץ 2009  בסגנון הרטרו המובהק: צבעי פסטל רכים לצד צבעוניות בגווני הבזוקה, הירוק תפוח והצהוב לימון. גם ב"ברזילי בדיזיין סנטר" הלכו על מגמה דומה , אך בניגוד ל"שגם" שבחרו בצבעים רכים המשתלבים בחלל, "ברזילי" הולכים עם מגמת הרטרו עד הסוף ומציעים שילובי צבעים חזקים כמו אדום שחור ולבן עם הדפסי עיגולים שובביים . שי ברזילי מבעלי "ברזילי בדיזיין סנטר" מסביר:" עיצוב הרטרו הוא כזה  המאופיין בצבעוניות עזה ובשימוש מרובה בפלסטיק, אחד החומרים הידידותיים ביותר לילדים - קל לנקות רהיטי פלסטיק, הם עמידים יותר ואפילו הפינות המעוגלות שמאפיינות אותם הן יתרון, בשל היותן בטיחותיות יותר".כמו מבוגרים

עוד שינוי בולט בעיצוב חדרי הילדים הוא ההשפעה החזקה של העיצוב ה"מבוגר". מה שהתחיל לפני כמה שנים עם המיטות הרחבות שיוצרות תחושה של חדר שינה זוגי בחדרם של בני השמונה, חודר היום לתחומים נוספים. "לסגנון הזה יש יתרון גדול כשמדובר בחדרי ילדים", מסביר אורי סגרה מבעלי "רביירה בדיזיין סנטר" "כך, חדר השינה בעצם גודל עם הילד, ויכול לשמש אותו שנים רבות,בשינויים קלים,  עד שעוזב את הבית. אם כך,ניתן לייחס לחדר הילדים השקעה כדאית ומשתלמת לטווח הארוך. גם ב"אינוביישן בדיזיין סנטר" מזהים את השפעת העיצוב הבוגר ומציעים מגוון ספות הנפתחות למיטות בשלל טקסטורות וריפודים- החל מריפוד גי'נס, דרך ריפוד מאוייר בכוכבים צהובים (הלהיט של הקית הנוכחי) וכלה באיור של נערי סקטבורד .

כל צבעי הקשת

בכלל, האתגר העיקרי בעיצוב חדרי ילדים הוא העובדה שמדובר בעצם ביחידת מגורים רב שימושית, כפי שמתארת זאת אוה סמואלוב, מעצבת הבית של ה"דיזיין סנטר". לדבריה העובדה שהילד ישן, משחק, מכין את שיעוריו ומארח באותו חלל מחייבת התייחסות בשלבי התכנון המוקדמים. צבע הקירות למשל, צריך להיות צבעוני כדי לגרות את דמיונו של הילד, אבל יש להיזהר שבאופן כללי לא יהיה בחדר יותר מדי "רעש צבע", שיקשה על הילד להירדם בלילה. בחברת "שגם" ב"דיזיין סנטר", למשל, מציעים להיעזר בתוכנה ייעודית שפותחה בחברה וביועצת הצבע, כדי לבחור בגוונים שלא רק ישרו אווירה נעימה בחדר, אלא אפילו יסייעו בפתרון בעיות שעמן הילד נדרש להתמודד. הסגול, למשל, נחשב לצבע שמסייע בהרזיה, הירוק מרגיע והאדום ממריץ. איזון נכון בין הצבעים יכול לסייע באיזון מצבו הרגשי והנפשי של הילד. בחדרי הנוער של רהיטי "ברזילי" ב"דיזיין סנטר" הדרך ליצור את האיזון הזה היא באמצעות יצירת מרחב מחיה פנוי ככל האפשר, מיעוט בחללי אחסון פתוחים והעדפה של מדפים פתוחים ומאווררים בצבעים חמים ושילוב של טפטים ססגוניים ליצירת נקודות עניין בחלל החדר.


העיקר הבטיחות

"לפני הכל", אומרת בטי ששון- ישר מבעלי "שגם בדיזיין סנטר", " אנחנו צריכים להקפיד על רמה גבוהה ביותר של בטיחות , שהרי בסופו של דבר מדובר באוצר הגדול ביותר שלנו.   מיטה מהווה אלמנט חשוב ומרכזי בחדר הילדים- הן ביום והן בלילה ולכן יש להקפיד הקפדה יתרה על בטיחותה. הסכנות בתחום קיימות בעיקר כשמדובר במיטות תינוק ובמיטות קומותיים- המורכבות יותר ממיטות הנוער הפשוטות. בסוג זה של מיטות, חשוב ביותר להקפיד על הנהלים המחמירים ביותר, משום שמדובר בקונסטרוקציה מורכבת עבור שני ילדים או יותר, כשחלקה נמצא גבוה מעל הרצפה. חשוב שהחומרים של חדרי הילדים יהיו בלתי רעילים, ורצוי להקפיד על עיצוב החדר בפינות מעוגלות, ואם הדבר בלתי אפשרי- לרכוש מעגלי פינות ולהדביקם על הפינות החדות שבחדר על מנת למזער נזקים".

חיסכון, רבותי, חיסכון

חיסכון בחלל, בעיקר בחדרים קטנים, לצד עיצוב משובב הוא משאת נפשם של לא מעט הורים. בין אם מדובר בילדים החולקים חדר אחד, ובין אם מדובר בחדר ילדים קטן או אפילו בפינת עבודה- ישנן אופציות פונקציונאליות- עיצוביות מקסימות, למשל :חברת "שגם בדזייין סנטר" מציעה את ה-multi table , שולחן שבתוכו חבויים גוף מגרות מודולרי וכיסא עם גלגלים שבגבו מגרות לאיחסון חפצים שונים  לחסכון מקסימאלי של שטח בחדר הילדים.

בתמונה: חדר ילדים של רהיטי ברזילי בדיזיין סנטר 


מי שקרא את זה התעניין גם בכתבות אלה