הארה משפיעה על הרגשות והתחושות שלנו בהיבט הנפשי ובהיבט הפיזי. אור הינו צורה של תקשורת, הוא מעביר מסרים, משנה את הסדר בחלל ויוצר אווירהlight21414a בנוסף, האור משפיע על יכולתנו לשהות במקום מסוים, לעבוד בו וגורם ברוב הזמן להרגשה טובה ונעימה. מחקרים רבים מוכיחים שתאורה נכונה משפיעה על התחושות שלנו. הארה נכונה מסוגלת לכוון, להדגיש, להבליט או לטשטש, להרגיע או לעורר, לשמח ואף להניע אותנו לפעולה מסוימת. יש הבדל עקרוני בין העיסוק הכללי בתאורה ובין הארת חלל בצורה הטובה ביותר. תכנון נכון של הארה הוא מרכיב חשוב בחוויית השימוש של כל משתמש לכל מטרה ובכל חלל.
 
תכנון ההארה הוא שילוב של אומנות ומדע. מצד אחד יש את אומנות האור הכוללת את האסתטיקה והחוויה הרגשית ומצד שני המדע , שימוש בגוף ידע טכנולוגי והתעדכנות בלתי פוסקת בטכניקות חדשות. אור בחלל הוא כוח פעיל שיכול להניע אנשים להיות ערניים, רגועים, יצרניים, אנרגטיים או לחילופין עייפים, וחסרי כוחות.

מטרתה של התאורה לגרום לאנשים להרגיש ובעיקר להרגיש טוב. היא צריכה ליצור אווירה טובה, בין אם זה משרד, חנות, מסעדה או בית.

הארה נכונה צריכה לספק נראות ואופי ולהתייחס באופן הרמוני לחלל. על תיאורים אלה להתקיים לצד התפקוד השימושי ההכרחי: היכולת לראות , לזהות ולבצע מטלות בצורה בטוחה.
כיצד עושים זאת ומהו תהליך הראייה וההארה והשפעתם על תחושות ורגשות ?

בכדי שתהליך הראייה יתקיים חייבים שיתקיימו כמה משתנים: האור , העצם הנראה (האובייקט), קולטן (העין) ומפענח (המוח). קרני האור מוחזרות מהאובייקט שאותו אנו רואים, הקרניים מגרות קולטנים בעין שמעבירים אותות למוח ושם הם מיתרגמים לחוש הראיה. לאחר שהושלמה פעולת הראייה מתקיים השלב שבו המוח, הנפש והגוף מתרגמים את מה שאנחנו רואים לתחושה טובה או טובה פחות.

לאור יש השפעות פיזיות מוכחות, מחקרים שבדקו את השפעת כמות האור על משתמשים מצאו קשר בין רמת ההארה ורמות הורמונים בגוף המשפיעים על מצב הרוח והתפקוד. כך שהאור הוא תופעה פיזית בעלת השפעה נפשית על המשתמש. הארה נכונה מבקשת לשלב נוחות ונעימות לעין ולנפש באותו הזמן.

בניתוח או בתכנון הארת החלל קיימות שלוש שכבות בסיסיות של תאורה: תאורה היקפית, תאורת משימה, תאורת הדגש.light21414b

תאורה היקפית – אור המספק הארה אחידה ומלאה על פני החלל. בזכותה אפשר לנוע בבטיחות וכך גם מדמה את האור הטבעי. בני האדם סופגים את האור שמגיע אליהם מהצדדים ומלמעלה. תאורה היקפית הטובה ביותר צריכה להיות מתוכננת בצורה דומה ואם היא מגיעה בהחזרים מהתקרה ומהקירות היא יוצרת תחושה נעימה של אור אחיד נקי וטבעיהמדמה את אור היום.
תאורת משימה –אור ממקור אור קרוב וסמוך שמטרתה לספק מספיק אור כדי שנוכל לראות לדוגמא קמט על בד שחור, לצעוד בביטחון בפרוזדור שחור או לקצוץ בצל . היא צריכה להשתלב בהרמוניה עם התאורה ההיקפית ולספק את הכמות והאיכות המתאימה למשתמש בשל גילו ,ראייתו וכו' כדי לבצע משימה שיש לראותה ולבצעה בצורה מיטבית. תאורת המשימה צריכה להיות מדויקת, יעילה ומועילה ובהיותה כזו היא גם מגבירה את היצירתיות והתפקוד של האדם.
תאורה מדגישה – תפקידה הוא להדגיש עצם או עצמים מסוימים. היא מייצרת עניין ודרמה על ידי יצירת הדגשה ויזואלית של פריטים. התאורה המדגישה מוסיפה מגע של קסם, היא יוצרת נקודות מוקד ועניין ויזואליות שיכולות למשוך את תשומת הלב או להביע רעיון כלשהו.

שילוב של שלוש שכבות אלו יוצר סביבה טוטאלית ושלמה. האיזון ביניהן הכרחי למען תחושה נעימה ותפקוד רגשי. כאשר שכבות התאורה עובדות יחד בהרמוניה, החלל והעצמים שבתוכו מתעוררים לחיים.
שלוש השכבות חשובות. סדר העדיפויות ביניהן נקבע על פי האופי החלל והשימושים המתקיימים בו. למשל תאורה מדגישה חשובה ורצויה במסעדה מעוצבת או במקום בילוי, אך עם זאת , לא פחות חשוב הוא אור שיתאים לקריאת התפריט ולהליכה בטוחה לשירותים (תאורה היקפית ) וגם בשירותים , אור המתאים לתיקון האיפור מול המראה ( תאורת משימה ).

צבע
צבע הוא גורם מרכזי בהשפעה הרגשית של כל חלל על המשתמשים. קיימים שני היבטים הגורמים לנו להבחין בצבע:
הצבע של מקור האור : ספקטרום האור המגיע אל האובייקט
הצבע של האובייקט: מידת ההחזרה של האור מהאובייקט.

העין האנושית רואה "צבע" משום שהאובייקט מחזיר חלק מסוים מאורכי הגל של האור המגיע אליה. בתהליך ההארה יש לנו שליטה על הצבע של מקור האור או בשפת המקצוע "טמפרטורת הצבע" של האור הנמדדת במעלות קלווין. אנחנו משתמשים במונחים חם וקר לתאר את מגוון הצבעים שיש לאור לבן. חם מתייחס למקורות אור עשירים באדומים וכתומים (אור של אש, אור נרות). קר מתייחס למקורות אור עשירים בכחול (שמיים, ים)

שיטה נוספת להגדרת צבע האור היא CRI הקובעת את מקדם העברת הצבע. שיטה זו מסתמכת על השוואה יחסית למקור האור הטבעי של השמש אשר נתפס כמקור אור אידיאלי המכיל 100 אחוז מהספקטרום

פיזור, רמת הארה וכיוון הארה בחלל
פיזור- חלל המואר באופן אחיד: ריקני ומשעמם. אפשרויות של הארה ופעולה ותגובה הדדית של אור וצל מוסיפות מגוון לחלל ומספקות הקלה ויזואלית ותחושת התרגשות.
רמת הארה- כאשר מקום חשוך מדיי או מואר מדיי, מצב הרוח יורד. בהארה נעימה ומאוזנת מצב הרוח הוא טוב. בחדר מואר, באור שאינו מסונוור, המשתמשים הם יצרניים ויעילים יותר. בחדר עם תאורה לא ראויה, חלשה או מסנוורת ההשפעה היא הפוכה.
כיוון הארה בחלל- אור יכול להגיע מלמעלה, מלמטה או מהצדדים. בצורה ישירה או מסונן ומוחזר , החזרת האור. גוף התאורה יכול להיות גלוי או חבוי. בבואנו ליצור אפקטים מסוימים של הארה יש לכיוונים הללו חשיבות רבה.

הארה והשפעתה על רגשות
כמה דוגמאות מעניינות על האופן שבו הארה משפיעה על הרגשות ואף מעצבת את התנהגות המשתמשים בחלל :
נראות של צמתים מאוזנים ומאונכים (נק' מפגש) עוזרות להתמצאות במרחב
הארה היכן שיש נקודות מפגש חשובה במונחים של ניווט בטוח בחלל. אם נקודות המפגש של אלמנטים מאוזנים ומאונכים בחלל מוארות בעוצמה ובגוון זהים, מתקבלת בעיה ויזואלית, במיוחד לעין מתבגרת . לכן יש להאיר את המרכיבים באופן שיעזור להתמצאות במרחב.

אנשים עוקבים אחרי הנתיב המואר ביותר
במחקר מ1974 (Taylor&sucov )אנשים התבקשו ללכת אל הקיר ואז לקרוא את ההנחיות שהיו עליו ואז להמשיך לחדר שמאחורי הקיר ולהשלים משימה שחיכתה על שולחן העבודה. בבדיקה הראשונה, כאשר המעבר הימני והמעבר השמאלי הוארו ברמת הארה שווה,69 אחוז מהאנשים הלכו בנתיב הימני. בבדיקה שניה, הנתיב השמאלי היה ברמת הארה גבוהה יותר וכתוצאה, 75 אחוז מהאנשים בחרו ללכת בו. במחקר נמצא שאנשים הם כמו עש, נמשכים לאור

בהירות יכולה למקד את תשומת הלב
כשיוצרים נקודת מוקד, הגברת הניגוד בבהירות בין האובייקט והסביבה שלו מחזקת את ההשפעה של האור על רגשותינו.

 יש להעדיף אור מכוון אל הקיר
אנשים אוהבים להסב את פניהם אל קירות מוארים. מחקרים מראים שאנשים אינם אוהבים לשבת במקום מואר בבהירות רבה, אבל אוהבים לראות בבהירות.

המקום בחלל שאליו מכוון האור מגדיר את האופי או התחושה של החלל
תקרה- תקרה לא מוארת יוצרת אווירה אינטימית ורגועה. בהירות גבוהה על התקרה יוצרת אווירה בוהקת, מרוממת, יעילה ומתאימה לעבודה שהיא אידיאלית למשרדים, כיתות לימוד ומטבחים.
בהירות גבוהה על משטחים אנכיים מושכת תשומת לב אל הקירות, מרחיבה את החלל מבחינה ויזואלית. אידיאלית לגלריות, חללי כניסה( לובי ), מסדרונות או מעברים.
תבנית שבה משלבים רמות הארה שונות יכולה ליצור תחושת כיוון, להוביל את תנועתם של אנשים בחלל ולמקד את תשומת ליבם .

שימוש בפיזור, רמות הארה וכיוון הארה ליצירת ריגוש בחלל
קיים סולם התרשמויות לא אחיד שמעוררת ההארה ואפשר להשתמש בשלושת מרכיבי ההארה כדי להשפיע על תגובה הסובייקטיבית של המשתמש לחלל:
פיזור אחיד או לא אחיד של האור
רמות הארה חזקות או מעומעמות
כיוון הארה בחלל תאורה מהתקרה, על הקיר או מקומיתlight21414c

להלן תמצות של אופני פעולה היוצרים מניפולציה על הרגש באמצעות מצבי הארה
נעים: אור המכוון אל הקיר, פיזור לא אחיד של הבהירות בחלל , התאמה של כמות האור למשימות הוויזואליות המתבצעות בחלל

ציבורי : רמות גבוהות של הארה עם פיזור אחיד של אור ממקומות אור עיליים

מרווח/פתוח : רמות הארה גבוהות, פיזור אור שווה על קירות והארה אחידה על כל המשטחים

רגוע: פיזור לא אחיד , תאורת קיר, רמות אור נמוכות יותר

ברור ויזואלית : הארה גבוהה יותר במשטחי הפעילות או העבודה ושילוב של תאורה היקפית

על מנת לקבל את הרושם ההפוך, כל שצריך לעשות את ההפך עם התאורה.

לסיום, מניפולציות של הארה משפיעות על הרגש. כל מקום שבו מתכננים ומשלבים שכבות הארה, עובר שינוי של מצב נתון וקיים והפיכתו למשהו אחר(לפני ואחרי). האור הוא לכאורה ישות בלתי נראית, ישות שאי אפשר לאחוז בה או להשיג אותה. אולם זהו אחד המרכיבים החשובים, הבולטים והמשפיעים ביותר על הסביבה האנושית

ציפי פרנק, מתכננת ומעצבת תאורה אדריכלית, היועצת האקדמית של קורס הום דיזיין בטכניון. תכנית לימודים הום דיזיין של היחידה ללימודי חוץ והמשך בטכניון מקנה את לימוד הכלים המקצועיים ביותר כיום לעיצוב חלל הבית וזאת באופן חזותי וחוויתי המשלבות הרצאות אורח של מיטב אנשי המקצוע מתחום האדריכלות, עיצוב פנים, אמנות ועיצוב המוצר. החוויה מועצמת בעזרת סיורים מקצועיים ותרגולים פרקטיים השזורים לאורך כל תכנית הלימודים.